Вояж до Києва: що привезли європейські лідери в українську столицю

Чи сталася "зрада"
17-06-2022, 09:32 / Автор: Ілько Северин
/ Источник: Апостроф /
Читати українською
Вояж до Києва: що привезли європейські лідери в українську столицю
1.8т

У четвер, 16 червня, відбувся довгоочікуваний візит президента Франції Еммануеля Макрона, канцлера Німеччини Олафа Шольца, прем'єр-міністра Італії Маріо Драгі та президента Румунії Клауса Йоханніса в Україну. У Києві вони зустрілися із президентом України Володимиром Зеленським. Перед поїздкою європейських "важковагиків" існували побоювання, що вони схилятимуть Зеленського до перемир'я з Росією на невигідних Україні умовах. "Апостроф" розбирався, чи сталася "зрада" та які реальні результати приїзду лідерів європейських держав до столиці України.

Зради не сталося?

Кілька днів тому британське видання The Guardian повідомляло, що офіційні представники Єлисейського палацу передали журналістам кілька тез, які пояснюють мету поїздки трьох (без президента Румунії) політиків. Виходячи з цієї інформації, Макрон, Шольц та Драгі планували обговорити із Зеленським прагнення України отримати статус кандидата в члени ЄС та надати сильний знак підтримки напередодні саміту ЄС 23-24 червня, де вирішуватиметься доля набуття Україною кандидатського статусу.

Примітно, що раніше і Шольц, і Макрон, і своїми висловлюваннями та діями щодо російсько-української війни ставали об'єктом критики. Наприклад, німецького канцлера Олафа Шольца критикують за те, що його слова та обіцянки про постачання важкої зброї в Україну розходяться з їхніми реальними обсягами.

Французький президент Еммануель Макрон відзначився слоганом "не принижувати Росію" та регулярно нагадує, що владі України доведеться вести переговори з РФ. Підтримуючи Україну, він при цьому дзвонить Путіну за першої зручної нагоди.

За італійським прем'єром Маріо Драгі менший за негатив, але в травні Італія запропонувала власний план припинення війни в Україні, який був переданий генсеку ООН Антоніу Гутеррішу та країнам G7, викликавши вкрай негативну реакцію Києва. Що ж до лідера Румунії, то його дії навпаки позитивно оцінюються українськими експертами: Будапешт поруч із Варшавою є ключовим союзником Києва у війні з Росією.

Під час візиту лідери європейських держав побували в Ірпені, що вже стало традицією для подібних візитів. Ціль проста: позбавити іноземних колег морального права займатися недоречними проханнями "зберегти обличчя" Путіну. Очевидно, частково саме цим можна пояснити досить конкретні обіцянки Франції щодо постачання зброї, а також відсутність прямих натяків на те, що Києву пропонують новий "Мінськ".

На думку політичного експерта Євгена Магди, в останній тиждень українське суспільство стало жертвою російської інформаційної спецоперації (ІПСО), під час якої просувалась теза, що лідери європейських країн нібито їдуть до Києва для озвучування ультиматуму Україні – сісти за стіл переговорів із Путіним.

"Я роблю такий висновок щодо ІПСО з кількох причин. По-перше, ця тема крутилася кілька днів, і робилося це досить активно, а по-друге, російські фейкодели – люди не безталанні, і в окремих моментах можуть запускати меседжі, схожі на дійсність, тобто вони робили проекцію попередньої поведінки на нинішню ситуацію. Зокрема йдеться про проекцію поведінки канцлера Шольца на поточну ситуацію", - вважає експерт.

За його словами, є момент, який допомагає зрозуміти ситуацію із візитом. Йдеться про вищезгадану поїздку в Ірпінь, яка дозволила європейським політикам подивитися на наслідки російських військових злочинів, а українцям ще раз нагадала, що Ірпінь, Буча, Бородянка, Маріуполь та багато інших знищених Росією міст - не повинні повторитися. Тому треба боротися до кінця, і спиратися насамперед на себе.

"У сьогоднішній ситуації мені важко уявити, як Макрон за кілька днів до другого туру виборів до Національних зборів зробив би реверанси на користь Путіна, адже тоді і ліві, і Ле Пен його просто змішали б з французьким вином і проковтнули б без закуски", - вважає Євген Магда.

Навіщо завітав "квартет"

На цілі візиту європолітиків та пов'язані з ним очікування звертає увагу експерт-міжнародник Олексій Кафтан. За його словами, основних цілей візиту, ймовірно, було більше двох, але до публіки вийшли з озвученням саме двох - висловити підтримку Україні у справі отримання статусу кандидата в члени ЄС та обговорити питання із кризою щодо експорту зерна.

"Я вважаю, що третьою метою візиту було спробувати вмовити Зеленського на якесь мирне врегулювання, як вони це називають. Але я цілком припускаю, що візит до Ірпіня поховав усі ці спроби, ну чи принаймні сподіваюся на це. Єдино обіцяний результат прямо - заява Макрона про те, що Франція поставить Україні 6 додаткових артилерійських установок Caesar калібру 155 мм, але я не впевнений, що цей результат твердий. Важко сказати, чи було рішення щодо Caesar домашньою заготовкою, чи президент Макрон заявив про це під враженням від побаченого в Ірпені. Так чи інакше треба дочекатися результату", - зазначає експерт.

Дійсно, шість самохідних гармат розробки GIAT Industries - здаються зовсім невеликим числом. Але треба врахувати, що з часу початку їхнього виробництва, тобто з 2007 року, до армії Франції було поставлено лише 72 одиниці. Тобто Франція нам уже передала 12 таких машин, тепер буде ще 6, лише 18, а це вже 25% від їхньої загальної кількості!

Водночас, Олексій Кафтан досить скептично ставиться до заяв гостей з Європи, оскільки те, що українці чули від Олафа Шольца протягом останнього часу, звучало дуже оптимістично, але потім ми дізнавалися про існування якихось "але". Так вийшло цього разу: ні німецький, ні італійський глави держав не дали жодних конкретних обіцянок, на відміну від Макрона. Мало того - під кінець дня українців окатили "холодним душем".

Так, Еммануель Макрон повідомив, що союзники з НАТО мають домовленість не передавати Україні штурмові літаки і танки, щоб "не вступати у війну з Росією".

"Це офіційна позиція партнерів по НАТО, що ми допомагаємо Україні оборонною зброєю, але не вступаємо у війну з Росією. І тому певних видів озброєння, наприклад, штурмові літаки або танки домовлено не постачати. І президент Зеленський в курсі цього", – сказав французький президент.

Відкрите підтвердження чуток про "танкове ембарго" для України, що курсували раніше, і відмова постачати нам вкрай потрібні ЗСУ бойові літаки – свідчення невтішних тенденцій у владній еліті основних країн Європи, громадяни яких підтримують Україну набагато більше, ніж обрана ними влада.

Ще більше така новина пригнічує на тлі чуток, які долинають із США. Йдеться про те, що за інформацією NBC News, після заяв міністра оборони Остіна та держсекретаря США Блінкена президент США Джо Байден фактично дав їм по руках, висловивши стурбованість тим, що такі коментарі можуть породити нереалістичні очікування та збільшити ризик прямого конфлікту Вашингтона з Москвою.

Утім, повертаючись до знакового візиту європейців до Києва, варто звернути увагу на плюс: лідери ключових країн ЄС заявили, що вони підтримують надання Україні статусу кандидата на членство у Євросоюзі. Але все ж таки основним мотивом приїзду "топів" було зовсім не це.

"Якщо виділити головну реальну причину такого візиту, слід пам'ятати, що у всіх трьох політиків, крім Йоханніса, одна проблема - невтішні результати виборів, або ризиковані очікувані результати виборів. І їх усіх тією чи іншою мірою рятує активна зовнішня політика. Власне, вони цим і займаються", – резюмує Олексій Кафтан.


Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Коли, на вашу думку, можливе закінчення війни в Україні?
Последние новости
17:58
Эстония на границе с Россией копает противотанковые рвы
419
17:36
Генерал рассказал, как Украине победить в войне с Россией
902
17:14
Швейцария хочет резко ограничить количество украинских беженцев
630
16:57
Летнее солнцестояние 21 июня 2025: три медитации для гармонии и обновления
400
16:43
Открытая агрессия: ISW разобрал заявления Путина об «одном народе» и «ноге российского солдата»
738
16:19
Россияне накапливают силы на одном из направлений — ОСГВ "Хортица"
520
16:03
Трампа выдвинули на Нобелевскую премию мира: какая страна выступила инициатором
939
15:56
В Украину идут заморозки и сильный ветер: прогноз синоптиков
1.1т
15:33
Сколько ракет и дронов есть у России: ГУР раскрыло масштаб арсенала врага
584
15:09
Оккупанты нарастили темпы наступления
835
14:57
Трамп не считает, что США должны тратить 5% ВВП на оборону, но "другие страны НАТО должны"
696
14:41
В Эстонии объяснили, способна ли Россия прорвать фронт и почему участились удары по Украине
540
14:18
DeepState оценил фортификации в Сумском регионе
655
14:01
В Балтийском море британское судно спасло шведскую подлодку от нехватки кофе
869
13:56
Наев оставил должность командира тактической группы Угледар
707
13:33
ЦАХАЛ ликвидировал иранского командира, отвечавшего за запуск дронов
473
13:13
Что сделать, чтобы летом не натирала обувь: лайфхак на миллион
996
12:58
Как распознать фальшивые доллары: признаки подделки и где не стоит покупать валюту
692
12:43
Сибига напомнил Путину о двух миллионах "ног российских солдат"
983
12:19
Искали более трех суток поисков: на Ивано-Франковщине нашли пропавшего 5-летнего мальчика
754
12:03
В США представили 100-процентно работающую вакцину от ВИЧ
569
11:56
Трамп похвастался, что положил конец "жестокому кровопролитию"
712
11:29
США ударили санкциями по оборонной промышленности Ирана
477
11:11
Российские войска хотят захватить Покровск, а не Днепропетровщину, — военный эксперт
603
10:57
Массированный удар ракетами: над Кременчугом поднимается дым
542
10:41
Совбез ООН провел экстренное заседание по Украине
2.5т
10:18
Путин сделал циничное заявление об оккупации Сум
629
10:01
Эрдоган заговорил о "точке невозврата" на Ближнем Востоке
836
09:56
Планы у россиян "абсолютно безумные": Зеленский сделал заявление о ситуации на Сумщине
587
09:33
Справится ли Европа с помощью Украины без США: Ходжес оценил перспективы
1.2т
09:09
В Украине стартует новая помощь для семей с детьми: кто и как может подать заявку
558
08:58
Погода снова удивит: синоптик дал прогноз на выходные
500
08:36
Путин разбил мифы своих же чиновников о "грязной бомбе" в Украине
08:14
Непредсказуемые шаги Трампа на Ближнем Востоке являются частью "гениального плана" — СМИ
1.2т
22:57
Можно ли женщинам ходить в храм в штанах и без платка: неожиданный вердикт
2.7т
22:43
Выходные не порадуют украинцев теплом: прогноз на 21-22 июня
550
22:19
Полиция задержала мэра Бердичева: что известно
635
22:03
Китай активно оказывает военную помощь России и больше не скрывает этого, - The Economist
827
Больше новостей

Продолжая просматривать Вести-UA.net Вы подтверждаете, что ознакомились с Политикой конфиденциальности и согласны с использованием файлов cookie