Схема, за якою "кинули" вкладників "Михайлівського" та платників податків

6-07-2016, 18:45 / Автор: Артем Шах
/
Читати українською
Схема, за якою "кинули" вкладників "Михайлівського" та платників податків
Одночасно всім вкладникам відкривали поточний рахунок в банку "Михайлівський".
2.9т

Відбулася зустріч з "вкладниками" банку "Михайлівський" (вкладники - в лапках, оскільки Фонд гарантування вкладів (ФГВФО) їх такими не визнає).

Також окремо я поспілкувався з офіційними представниками ФГВФО. Судячи з документів - типова історія: спокусившись рекламою про високі відсотки по депозитах (до 28%), потенційний вкладник приходить в банк "Михайлівський". Воно й не дивно, оскільки "Михайлівський", будучи банком четвертої десятки, мав другий за розміром після "Приватбанку" бюджет на рекламу. Тільки в 2015 році він витратив на рекламу 40 млн грн при розмірі всього ринку реклами банківських послуг біля 400 млн грн. Працівники банку пропонували потенційному вкладнику заключити договір, який на перший погляд виглядав як стандартний договір строкового вкладу з банком. Тільки в підпункті 1.4, вчитавшись в деталі, можна було усвідомити, що банк "Михайлівський" виступає лише повіреним в інтересах фінансової компанії ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" (ІРЦ), якій фактично вкладники і передавали у власність свої грошові кошти. Мабуть, 90% вкладників так і не усвідомили, що передали свої гроші не банку "Михайлівський", а якійсь фінансовій компанії.

Одночасно всім вкладникам відкривали поточний рахунок в банку "Михайлівський". Тим небагатьом, хто все ж помічав, що кошти пропонується передати не банку "Михайлівський", а фінкомпанії, і хто зазначав, що вклад не підпадає під страхування ФГВФО, працівники банку пропонували заключити договір страхування з СК "Форте". Після запевнень працівників банку, що такий вклад буде навіть більш надійним, ніж гарантований ФГВФО, та спокушені високими відсотками, люди погоджувались підписати документи.

Такою схемою банк "Михайлівський" вбивав двох зайців. По-перше, обходив нормативні обмеження НБУ, накладені на нього щодо залучення коштів фізичних осіб, адже залучені кошти або відображались на балансі банку як залишки на поточному рахунку юридичної особи, або напряму направлялись ІРЦ в компанії, пов'язані з Поліщуком (власником банку), через купівлю сміттєвих облігацій у цих компаній. По-друге, по цих залучених коштах не потрібно було робити щоквартальні гарантійні внески до ФГВФО, оскільки вони або не відображались в балансі, або відображались як кошти юридичних осіб. При балансі "Михайлівського" в три мільярди гривень в зобов'язаннях було відображено вкладів фізичних осіб біля 1,5 млрд грн. Ще на таку ж суму в півтора мільярда гривень було залучено кошти фізичних осіб через дві фінансові компанії - вищезгаданий ІРЦ та Комерційно-інвестиційний центр (КІЦ), які "приземлились" на баланс "Михайлівського" в момент визнання його неплатоспроможним.

19-20 травня майже 15 тисяч вкладників ІРЦ та КІЦ отримали смс-повідомлення, що їх договори вкладів з КІЦ та ІРЦ достроково припинено, а кошти зараховано на їхні поточні рахунки в банку "Михайлівський". Відповідь на питання, звідки ІРЦ та КІЦ "взяли" 1,5 млрд грн, щоб достроково повернути кошти вкладникам, можна легко знайти в документах та бухгалтерії банку "Михайлівський". Виявляється, що гроші фінкомпаніям "переказав" сам банк "Михайлівський" згідно договору купівлі-продажу у них прав вимоги за продані третім особам цінні папери (облігації різноманітних невідомих нікому ТОВок - іншими словами сміття). Таким чином 19-20 травня, в переддень визнання банку неплатоспроможним, та саме в ті дні, коли "Михайлівський" скаржився, що в нього "підвисла" електронна система обліку, коли уповноважений НБУ скаржився, що його фізично не впускають в банк, трьохмільярдний баланс банку "Михайлівський" за один день збільшився на 1,5 млрд грн - в частині активів з'явились 1,5 млрд грн права вимоги за начебто продані комусь якісь "цінні папери" (сміття), а в частині пасивів - з'явились 1,5 млрд грн додаткових зобов'язань перед фізичними особами.

Але на цьому махінатори не зупинились. Вони вирішили поєднати "приємне з корисним" - вивести ліквідні активи з банку. Суми, які перевищували розмір гарантованого відшкодування ФГВФО, були перераховані з поточних рахунків фізосіб на рахунок фінансової компанії "Плеяда" в якості "перерахування згідно договору поворотної безпроцентної фінансової допомоги". Всього "Плеяда" отримала майже півмільярда такої "допомоги". Варто зазначити, що це були переважно кошти непересічних вкладників (інсайдерів) - деякі з них мали депозит розміром в 50 і більше мільйонів гривень. За ці "кошти" "Плеяда" "придбала" у банку "Михайлівський" кредитний портфель фізичних осіб згідно договору фактури. Таким чином з "Михайлівського" вивели ледь не єдиний реальний актив - високоприбутковий портфель кредитів фізичних осіб з дохідністю більше 125% річних (дохідність згідно звітності "Михайлівського").

Ну і наостанок... Власник банку "Михайлівський" "не зміг" залишити кредити, надані пов'язаним з ним компаніям під заставу реального майна на суму більше мільярда гривень. Тож, того самого злощасного 19 травня ці кредити були начебто погашені, застава виведена з іпотеки, і замість них на балансі банку приблизно на таку ж суму з'явились кредити, надані восьми новоствореним ТОВкам, які не вели ніякої діяльності і не мають жодних активів, вартих мільярда гривень.

У результаті махінацій Віктора Поліщука маємо: збанкрутілий банк, у якому Держава, тобто ми - платники податків - зобов'язані заплатити фізособам через ФГВФО від півтора до трьох мільярдів гривень. Ніяких реальних активів у банку не залишилось.

Цікава та важлива роль НБУ у всій цій історії. У грудні 2015 року "Михайлівський" був визнаний проблемним, були запроваджені жорсткі обмеження - було заборонено видавати кредити та залучати кошти вкладників фізичних осіб. У квітні 2016 року Нацбанк пом'якшив обмеження та знову дозволив "Михайлівському" кредитувати позичальників. Саме скасування цього обмеження надало Поліщуку можливість провернути оборудку по виводу з банку активів на мільярд гривень - замістити кредити, пов'язаним з ним компаніям, які вели реальну діяльність та мали реальну заставу, на "сміттєві" кредити новоствореним ТОВкам-пустишкам.

Павло РІЗАНЕНКО


Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Коли, на вашу думку, можливе закінчення війни в Україні?
Последние новости
09:27
Гороскоп на 4 апреля: прогноз для всех знаков зодиака
132
09:08
Атака дронов по Киевской области: повреждены АЗС, автосалон, есть пострадавшие
184
08:57
Выпадет до 15 см снега и ударит "минус": зима решила вернуться
207
08:34
Тарифная война Трампа: экономист объяснил, к чему на самом деле она приведет
249
08:13
Группа предателей готовила "внешнее управление" Украиной, - СБУ
767
07:58
Трамп уволил "нелояльных" членов Совета нацбезопасности после совета конспиролога
341
07:36
Россияне опозорились на переговорах с США: Лавров и Дмитриев начали делить стул прямо перед Рубио
1.2т
07:14
Нет технологий: Россия не сможет возобновить производство Ту-22М3
446
22:57
Безработный сорвал миллионный джекпот после вещего сна: что ему приснилось
438
22:43
4 апреля порадует украинцев роскошным теплом, но впереди - похолодание
363
22:19
УЕФА почтила память российских футболистов-оккупантов, ликвидированных в Украине
546
22:03
В Киеве на рынке «Юность» взрыв произошел из-за подрыва гранаты
423
21:58
Операция завершена, пациент выжил, - Трамп о введении новых тарифов
507
21:33
Украина получила тысячи Starlink нового поколения
420
21:14
Путин рассчитывает, что Трамп добьется уступок от Украины, - Bloomberg
410
20:56
СБУ установила личности российских генералов, командовавших захватом ЗАЭС
461
20:41
Что нужно Украине для создания своего ядерного оружия: ответ физика
1.2т
20:18
Государство Мали признало Украину "террористическим государством"
924
20:01
Трамп наврал: WP узнал, что с тарифами на импорт является выдумкой
746
19:53
Гороскоп на 4 апреля: прогноз для каждого знака зодиака
985
19:34
Установка американского флага на Марсе: Newsweek оценил шансы Трампа
451
19:15
Каллас уточнила, сколько боеприпасов ЕС поставляет Украине
451
18:56
Названы 5 знаков зодиака, которым точно повезет в 2025 году
1.1т
18:37
Подрыв Каховской ГЭС поставил украинских фермеров в сложное положение, - New York Times
513
18:18
Новые тарифы Трампа стали "катастрофой" для мировой экономики, - премьер-министр Франции
550
17:59
Астрологи составили рейтинг ума для всех знаков зодиака: кто в лидерах
1.4т
17:40
В Украине снижают цены на морковь: сколько стоит килограмм
433
17:21
В разведке назвали сроки, когда Путин может напасть на ЕС
555
17:02
Отмена моратория на отключение электроэнергии: каких потребителей могут оставить без света
465
16:43
В Минобороны назвали самые востребованные специальности в центрах рекрутинга
511
16:24
Названы три знака зодиака, которым обязательно повезет в апреле текущего года
1.3т
16:05
"Национальный кэшбек": суммы выплат и количество участников программы сокращаются
517
15:46
В ближайшие дни ожидается резкое изменение погоды: когда в Киеве температура воздуха резко снизится
438
15:27
В Минэкономики отреагировали на пошлины Трампа для Украины
506
15:08
Кардиолог уверяет, что брюссельская капуста поможет улучшить здоровье сердца
436
14:49
Стоимость доллара и евро: какие свежие курсы в обменниках
510
14:30
Гороскоп на 3 апреля по картам таро: кого сегодня ждут кардинальные изменения
639
14:11
В Белом доме объяснили, почему новые пошлины США не распространяются на РФ
638
Больше новостей

Продолжая просматривать Вести-UA.net Вы подтверждаете, что ознакомились с Политикой конфиденциальности и согласны с использованием файлов cookie