Переломний момент: що буде з Україною через три роки

24-05-2017, 14:51 / Автор: Ілько Северин
/
Читати українською
Переломний момент: що буде з Україною через три роки
В 2019 році закінчилась програма МВФ

2020 рік… Давайте уявимо, де ми хочемо бути в 2020 році? Для чого ми зараз працюємо та чого хочемо досягти? Якою буде Україна не в далекому майбутньому для наших дітей чи онуків, а якою вона буде для нас за 3 роки?

В 2019 році успішно закінчилась програма МВФ. Українська економіка сильна та не залежить від зовнішньої підтримки. Українці вже відчули економічні результати реформ, закладених в 2016-17 роках, а також вже можуть здобути якіснішу освіту та отримують кращі медичні послуги.

Зросла довіра суспільства та бізнесу до влади.

Пройшла прозора приватизація великої кількості підприємств, які почали швидко розвиватися. Іноземні інвестори активно вкладають в Україну, а міжнародна спільнота визнає її гарним прикладом стрімкого розвитку.

А головне, наші люди вірять у майбутнє.

Уявили?

Цього цілком можливо досягти, якщо впровадимо структурні реформи, які відкладали останні 26 років.

Так, ці реформи складні. Але без них Україна не стане державою з потужною економікою та сталими демократичними інституціями, які зроблять її сильним гравцем на міжнародній арені.

Для успішного майбутнього Україна має зробити чотири впевнені кроки вперед — впровадити пенсійну та земельну реформи, запустити приватизацію і завершити реформу податкової сфери.

Перший крок — пенсійна реформа. Вона дозволить перетворити одну з найбільш розбалансованих пенсійних систем в Європі на сучасний механізм гарантування стабільних і гідних пенсій в майбутньому.

Система повинна бути самодостаньою. На нинішньому етапі, заходи мають бути спрямовані на скорочення дефіциту Пенсійного фонду, щоб не допустити колапсу солідарної пенсійної системи.

Якщо зараз нічого не робити, в перспективі декількох років держава не зможе забезпечувати людей пенсіями.

Система повинна бути справедливою. Це потребує посилення взаємозв’язку між внесками та виплатами.

Якщо людина відпрацювала певний стаж та сплатила страхові внески, то має право виходити на пенсію на загальних умовах. Якщо ж необхідного стажу немає, то людина виходить на пенсію пізніше. Реформа також має усунути зловживання і необґрунтовані пільги в пенсійній системі. Це справедливо.

Для запровадження наступних кроків в реформуванні пенсійної системи відповідно до кращих світових практик необхідно перш за все сконцентруватися на розвитку українського фондового ринку та збільшенні на ньому кількості якісних фінансових інструментів.

Другий крок — ліберальна земельна реформа. Успішне її впровадження дасть поштовх для розвитку українського сільськогосподарського бізнесу, залучення інвесторів і нових технологій. Без вільного ринку землі це неможливо.

Запровадження ринку також поверне повноцінне право власності людям, які мають землю, але не можуть нею розпоряджатися в повному обсязі. Це означає, що ті, хто захоче землю продати, купити або дати в заставу банку, щоб отримати кредит на розвиток бізнесу, зможуть легально та відкрито це зробити.

До лібералізації можна йти різними шляхами. Але для найскорішого ефекту від цієї реформи для економіки потрібно обирати швидкий шлях з мінімальною кількістю обмежень.

Третій крок — прозора приватизація — дозволить використати незадіяний потенціал для зростання економіки. Державні підприємства неефективні, їх активи розкрадаються та втрачають свою цінність.

Приватні інвестори будуть навпаки розвивати ці підприємства, вкладати в них гроші та впроваджувати технології для підвищення продуктивності.

Потрібно скоротити список державних підприємств, заборонених до приватизації, та значно спростити процедуру продажу.

Тимчасово залишаємо  незначну кількість підприємств в державній власності, але більшість має бути продані. Невелики підприємства - через електроні аікціони (Prozorro), великі підприємства — через професійних радників. Участь держави і Фонду державного майна при цьому має бути мінімальною — "бюрократія вбиває".

Четвертий крок — реформування фіскальної служби та створення аналітичної Служби фінансових розслідувань. Оновлення персоналу, спрощення процесів адміністрування, побудова системи правильної мотивації в Державній фіскальній службі (ДФС) необхідні для перетворення її у сервісну службу.

Це не вимагатиме змін до законів, але потребуватиме кропіткої спільної роботи Мінфіну та ДФС над зміною організації. Для цього найближчими днями розпочинаємо впровадження проекту реформування служби. 

А ось запуск Служби фінансових розслідуваннь потребуватиме прийняття окремого закону. Цей новий правоохоронний  орган буде ефективно розслідувати найскладніші економічні злочини проти держави та протидіяти ним,  але буде робити це без маскі-шоу, замовних обшуків і необґрунтованих кримінальних справ проти бізнесу.

Головне — Служба повинна бути прозорою та незалежною.

По-перше, так ми зможемо перейти до цивілізованої роботи держави з бізнесом і зменшити тиск правоохоронної системи на підприємців. Це важливо для поліпшення бізнес-клімату, і, відповідно, для економічного розвитку.

По-друге, в новій службі будуть нові люди, які раніше не працювали в правоохоронній системі, а працювали в фінансовому секторі, мають сильні аналітичні навички та після відбору пройдуть через спеціалізовані тренінги.

Така Служба зможе дійсно ефективно розслідувати махінації на фондовому ринку, схеми по ухиленню від сплати податків, розкраданню бюджету, відмиванню грошей, доведенню банків до банкрутства тощо. До цього часу, правоохоронці старого гарту чи то за небажанням, чи то за невмінням, цих схем ефективно розкривати не могли.

Саме зараз настав переломний момент. Саме на цій сесії Верховної Ради потрібно прийняти відповідні закони, щоб розпочати ці чотири реформи.

По-перше, будь-яка структурна реформа дає економічний ефект тільки через кілька років. Чим далі ми будемо відкладати, тим пізніше ми отримаємо результат. Не почнемо зараз — не отримаємо бажаний результат до завершення програми співпраці з МВФ, а значить будемо  знову шукати зовнішньої підтримки.

По-друге, ці чотири кроки є також ключовими для нашого успішного виходу на зовнішні ринки та для залучення прямих інвестицій. На кожній нашій зустрічі з іноземними інвесторами, я чув один меседж: головний показник — це здатність української влади підтримувати швидкий темп реформ і політична воля до прийняття складних рішень.

Запуск пенсійної та земельної реформ, справжній старт приватизації та створення Служби фінансових розслідувань є показниками нашої готовності надалі реформувати країну.

По-третє, успішне прийняття реформ дозволить нам успішно вийти на зовнішні ринки запозичень та суттєво знизити вартість цього фінансування. Це спростить всі операції з управління зовнішнім боргом і дозволить згладити піки виплат в 2019, 2020 та 2021 роках.

По-четверте, Україна стане політично впливовішою, тому що ми покажемо, що знаємо свої проблеми та вміємо їх самостійно та ефективно вирішувати. Сильна економіка, яка стане результатом цих реформ, означає більший політичний вплив на міжнародному рівні.  

По-п'яте, буде повернуто довіру суспільства до влади та до реформ.

Всі чотири кроки ми маємо зробити за один складний, але стрімкий похід в майбутнє. Головне консолідувати наші зусилля, щоб подолати цей рубікон. 

Якщо зробимо все правильно, то там нас всіх буде чекати сучасна україньска економіка та сильна держава.

Джерело: epravda.com.ua


Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Коли, на вашу думку, можливе закінчення війни в Україні?
Последние новости
22:57
"Это может стать небольшой сенсацией", - Трамп заявил, что хочет вернуть войска США в Афганистан
328
22:43
Погода в Украине начнет меняться: прогноз на 19 сентября
230
22:19
Лавров заявил о якобы готовности к компромиссам для мира с Украиной, но есть условие
368
22:02
Контракт 60+ лет: кто может служить по новому закону
501
21:58
В Запорожской области ВСУ устроили диверсию: сгорели 18 офицеров РФ
526
21:33
"Флеш" показал реактивный "Шахед" и объяснил, готова ли РФ к массированным атакам этими дронами
331
21:14
Блэкауты очень вероятны: офицер призвал готовиться к темным временам
352
20:58
Путин подвел меня в урегулировании войны в Украине, - Трамп
294
20:41
Украина проводит контрнаступательную операцию, освобождены 7 сел, - Зеленский
448
20:18
Эксперт по языку тела раскрыл «настоящие чувства» Мелании к Дональду Трампу
1.4т
20:01
В Украину вернули еще 1000 тел погибших
247
19:54
Названы знаки зодиака, которые всегда получают то, о чем мечтают
811
19:35
В Польше подтвердили падение на жилой дом ракеты с истребителя
268
19:16
Ожидается роскошная осенняя погода: прогноз на 19 сентября
315
18:57
Составлен рейтинг самых мстительных знаков зодиака: кто лидирует
1.1т
18:38
Удары украинских беспилотников по нефтяной инфраструктуре обвалили экспорт российской нефти, - Bloomberg
415
18:19
Уже на следующей неделе в Украине может выпасть снег, - синоптик
401
18:00
Этому знаку зодиака почти никогда не везет: кто часто сталкиваются с препятствиями
903
17:41
Украине пока не хватает газа в хранилищах, чтобы пережить зиму, - Reuters
405
17:22
Курс доллара до конца сентября: какие прогнозы дают эксперты
412
17:03
В Раде хотят объединить все электронные реестры и базы данных соцзащиты в Единую систему социальной сферы
382
16:44
Магнитных бурь станет больше, Солнце выходит из периода относительного затишья
508
16:25
Зеленский подписал закон о ратификации столетнего партнерства с Великобританией
362
16:06
Реки становятся всё более непредсказуемыми: ученые предупреждают об опасности
462
15:47
Выезд 18–22 лет за границу: молодые люди начали массово увольняться с работы, - эксперт
665
15:28
День осеннего равноденствия: для кого откроется портал перемен
925
15:09
Когда ЕС может принять 19-й пакет санкций против РФ: версии Politico
332
14:50
В эти даты рождаются личности, которые всегда на шаг впереди конкурентов
1.2т
14:31
Новый закон о помощи украинцам в Польше: что изменится для беженцев
450
14:12
Более 2 миллионов человек в Европе могут погибнуть от экстремальной жары, - прогноз ученых
554
13:53
Цензура на американском ТВ: в США сняли с эфира крупнейшее ток-шоу после комментариев о MAGA
366
13:34
Курс валют в обменных пунктах: доллар дорожает, евро снижается
354
13:15
Гороскоп на 18 сентября по картам таро: кого сегодня ждут приятные эмоции
680
12:56
Социальная помощь: сколько платят лицам с инвалидностью и пенсионерам без стажа
1.4т
12:37
Польша тестирует новую систему проверки граждан на границе с Украиной
403
12:18
В Тернополе пьяный "тцкашник" устроил масштабную аварию и погоню с полицией
389
11:59
Возможен дефицит топлива: эксперт спрогнозировал, что в октябре будет с ценами на АЗС
406
11:40
ЕС готовится к завершению программы временной защиты: как союзники будут возвращать украинцев домой
582
Больше новостей

Продолжая просматривать vesti-ua.net Вы подтверждаете, что ознакомились с Политикой конфиденциальности и согласны с использованием файлов cookie