Від британської королеви до Порошенка: які таємниці чиновників розкрив Paradise Papers

7-11-2017, 11:12 / Автор: Ілько Северин
/
Читати українською
Від британської королеви до Порошенка: які таємниці чиновників розкрив Paradise Papers
Про що свідчать резонансні знахідки журналістів?
1.6т

Однією з найбільш резонансних тем у всьому світі стали нові викриття чиновників і політиків завдяки черговому витоку даних про офшорні операції.

В рамках проекту Paradise Papers журналісти з 67 країн отримали доступ до нових секретних документів, які розкривають фінансові зв'язки та махінації представників істеблішменту.

Документи вказують на те, що найбагатші люди планети заховали в офшорах майже 8 трлн євро. Гроші зберігали в офшорах 19 острівних держав, серед яких — Аруба, Багамські острови, Домініканська республіка, Вануату, Самоа, Тринідад і Тобаго.

Українські чиновники теж стали героями розслідувань. Так, журналісти опублікували нову інформацію про Петра Порошенка. Вона може свідчити, що президент створював компанії в іноземних юрисдикціях для мінімізації податків.

Про найбільш резонансні знахідки журналістів та про нові витоки щодо України в матеріалі ЕП.

Що сталося

Поки світ обговорював результати проекту Panama papers, що став можливим завдяки витоку інформації з юридичної компанії Mossac Fonseka, журналісти вже працювали над мільйонами нових офшорних документів.

5 листопада 2017 року стало відомо про новий витік інформації з внутрішнього архіву файлів юридичної компанії Appleby з Бермудських островів, який отримав назву Paradise papers — "Документи з райських островів".

У розпорядження німецької газети Süddeutsche Zeitung потрапила неймовірна кількість інформації — 2,6 терабайта (11,5 млн файлів) PDF-файлів, фотографій, електронної пошти та внутрішньої бази даних офшорної компанії у період з 1970–2016 років. Це більше, ніж загальний об’єм Wikileaks Cablegate, Offshore Leaks, Lux Leaks, и Swiss Leaks.

Цією інформацією німецькі журналісти поділились з Міжнародним консорціумом журналістських розслідувань (ICIJ), в результаті чого світ побачив сотні резонансних розслідувань про світових лідерів та їх бізнес-угоди.

З усього масиву інформації для України є цінним листування юридичної компанії, що обслуговує інтереси Петра Порошенко — Avellum Partners — з компанією Appleby, яка відмовила у створенні офшору для Порошенка, вирішивши, що ця операція має репутаційні ризики.

Головне — нові дані дозволили журналістам припустити, що Порошенко створив офшорну компанію не для того, аби передати "Рошен" у "сліпий траст", а щоб мінімізувати податки.

Чому нове розслідування журналістів вкрай важливе

Володіння офшорною компанією не є незаконним саме по собі. Насправді, створення офшорної компанії можна розглядати як логічний крок для широкого спектру бізнес-операцій.

Тим не менш, проекти свідчать про те, що реальною мотивацією для співпраці з офшорними компаніями більшості фігурантів було прикриття реальних власників компаній та ухилення від сплати податків.

Політики доволі часто використовують довірених осіб для прикриття своїх бізнес інтересів, а юрисдикцію інших країн, щоб ухилятися від сплати податків. Документи, які були отримані в результаті цих витоків розкривають сотні злочинів, хабарництво та корумпованість голів держав по всьому світу.

По всьому світу публікації призводять до відставок політиків, а правоохоронці починають свої розслідування. Та найголовніше те, що вся система правил використання офшорів може змінитись, оскільки світові регулятори будуть набагато жорстокіше перевіряти операції з офшорними компаніями.

Оприлюднені у неділю документи "Paradise Papers" показують, що найбагатші люди планети заховали в офшорах майже 8 трильйонів євро.

Крім того повідомляється про ухиляння від сплати податків таких корпорацій, як Nike, Apple, Deutsche Post, Siemens, Allianz та Bayer.

"Райський" компромат розповсюджується на таких представників світової еліти, як королева Британії Єлизавета ІІ, держсекретар США Рекс Тіллерсон, міністр торгівлі США Вілбур Росс. Є серед фігурантів скандалу й українці.

Королева Єлизавета ІІ

Завдяки "Райським документам" стало відомо, що близько 10 млн фунтів (13 млн доларів) із приватних статків королеви Єлизавети ІІ інвестовані у офшори. Їх у фонди на Кайманових островах і на Бермудах вкладало Герцогство Ланкастерське.

Герцогство Ланкастерське керує приватною власністю королеви, яка становить 500 мільйонів фунтів.

Щоправда, у цьому немає нічого незаконного. Також немає даних про ухиляння Єлизавети ІІ від сплати податків.

Проте в документах видно, що гроші інвестовані у лізингову компанію BrightHouse, яку звинувачували у наживанні на бідних. Також "королівські гроші" знайдено в компанії Threshers.

Ця мережа британських магазинів збанкрутувала, залишивши по собі 6 тисяч безробітних та 17,5 млн фунтів несплачених податків.

Герцогство стверджує, що воно не причетне до рішень фондів, а також додає, що немає підтвердження, що королева знала про окремі інвестиції, які робились від її імені.

13 "друзів Трампа"

Щонайменше 13 людей із найближчого оточення президента США Дональда Трампа фігурують у списках Paradise Papers.

У документах вказані міністр торгівлі Вілбур Росс, держсекретар Рекс Тіллерсон та віце-голова наглядової ради Федерального резерву США Рендел Куарлес.

Також серед власників офшорних рахунків фігурують радник Трампа Томас Баррак-молодший, гендиректор компанії Blackstone Group Стівен Шварцман, радник президента Карл Айкан та головний радник Трампа з питань економіки Гері Кохн.

Крім цього, повідомляється про 6 донорів президентської кампанії Трампа: магната казино Шелдона Адельсона, магната нерухомості Джеффрі Палмера, мільярдерів Чарльза та Девіда Кохів, топ-донора республіканців Пола Елліота Сінгера, мільярдера Стів Уінна та гендиректора компанії Renaissance Technologies Роберта Мерсера.

Топ-менеджер "Укртрансгазу"

На початку 2016 року на острові Мен для українського газового топ-менеджера Сергія Олексієнка була заснована офшорна компанія начебто для виведення валюти за кордон всупереч валютним обмеженням, що діяли в Україні.

За даними розслідування, до схеми виведення коштів міг бути залучений Альфа-Банк, а рахунок для фонду Олексієнка (наразі є членом правління "Укртрансгазу" – ЕП) вирішили відкрити у Банку Кіпру.

Олексієнко вже відповів на офшорні звинувачення. Топ-менеджер стверджує, що компанія була створена для довгострокового планування спадщини, а не для виведення валюти за кордон.

Пізніше стало відомо, що НАК "Нафтогаз" почалаа внутрішнє розслідування для перевірки інформації про податкові махінації топ-менеджера

Друг Януковича

Екс-нардеп від Партії регіонів та друг екс-президента Віктора Януковича — Антон Пригодський — також став фігурантом гучного журналістського розслідування офшорних рахунків.

Пригодський значиться як єдиний акціонер TUC Ltd. — компанії, зареєстрованій на Мальті в 2013 році, основною діяльністю якої є "здійснення судноплавної діяльності", включаючи придбання суден.

В розслідуванні вказується, що на 31 грудня 2014 року активи компанії оцінювали приблизно в 6,6 млн доларів.

Також повідомляється, що втрати становили близько 25,1 тис. доларів, що дозволило йому не платити податки на прибуток у 2014 році. Файл також показує, що TUC в липні 2015 року погодився орендувати моторну яхту Santa Maria T, побудовану в Нідерландах, без імені користувача.

За даними реєстру Мальти в грудні 2015 року, Пригодський став акціонером компанії Ala Int. Ltd., яка була заснована у 2011 році і займається кількома напрямками бізнесу, включаючи сільське господарство, управління майном та придбання прав інтелектуальної власності.

Радикальний віце-прем'єр

В "Райських паперах" опинився і колишній віце-прем'єр-міністр від Радикальної партії Валерій Вощевський.

У розслідуванні зазначається, що Вощевський значиться в реєстрі компаній Мальти як один з двох акціонерів і директорів Marfa Holding Ltd. разом із громадянином Мальтійської Республіки Марвичем Боргом.

Компанія була зареєстрована на Мальті 10 грудня 2013 року, у Вощевського — 1080 акцій, у Борга — 120.

Вказується, що компанія опинилася в статусі "розпуску" в Мальтійському реєстрі компаній у жовтні 2017 року".

Радник Джастіна Трюдо

Фігурує в скандалі і радник прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо — Стівен Бронфмен. Останній був залучений до переміщення багатомільйонного капіталу до офшорних територій.

Так, приватна інвестиційна компанія Bronfman Claridge протягом 25 років перераховувала мільйони доларів в сімейні компанії Лео Колбел — канадського бізнесмена і філантропа, який має тісні зв'язки з Бронфманом.

Ці операції начебто допомагали Бронфмену уникнути сплати податків в Канаді, США та Ізраїлі.

Інвестиції Кремля у Facebook і Twitter

Інвестор Facebook та Twitter — фонд DST Global — мав фінансові зв'язки з двома російськими державними компаніями.

"ВТБ Банк, який належить Кремлю, непомітно перерахував 191 млн доларів у інвестиційний фонд DST Global, який використовував ці гроші для придбання великої частки в Twitter у 2011 році", — йдеться у документах.

Крім того, підконтрольний Кремлю "Газпром" профінансував офшорну компанію, яка співпрацювала з DST Global щодо вкладення великих інвестицій у Facebook.

Цікавості цій історії додає нещодавній скандал пов'язаний з можливим втручанням Росії за допомогою соціальних мереж у президентські вибори США. Через це Facebook вже заявив, що планує внести зміни в механізм публікації політичної реклами.

А що там з Порошенко

Опубліковані дані свідчать про те, що ще до реєстрації панамського офшору юристи Порошенко хотіли створити офшорну компанію на острові Мен. Детально про це можна дізнатись із сюжету "Слідство-Інфо".

Листування, яке стало публічним завдяки витоку інформації, наводить на думку про те, що складна структура холдингу Порошенко свторювалась, щоб уникнути сплати податків, а не для того щоб передати компанію у так званий "сліпий траст" та продати компанію, як про це раніше заявляли юристи Порошенка.

Водночас, в компанії Avellum важжають висновки журналстів маніпулятивними.

У компанії заявляють, що першочерговою задачею було забезпечити структуру, яка б дозволила продати корпорацію.

"Міжнародна холдингова структура, розроблена для здійснення операції з продажу корпорації Рошен, повинна була забезпечити уникнення подвійного оподаткування з метою того, щоб усі податки повною мірою було сплачено саме в Україні, а не за кордоном. У разі продажу корпорації Рошен усі кошти були би перераховані кінцевому власнику в Україну, задекларовані та з них було би сплачено усі податки", — йдеться у заяві Avellum.

Що кажуть юристи

Далеко не всі опитані ЕП юристи погоджуються з позицією компанії, що представляє інтереси Порошенко.

На думку колишнього партнера-співзасновника Avellum Partners Костянтина Лікарчука, офшорна структура створювалась, скоріше за все, не лише для передачі у сліпий траст.

"Це класична структура для ведення операційної діяльності і для продажу. Я думаю, що переслідували відразу кілька цілей. Така структура потрібна для операційної діяльності, оскільки у нас непогана Конвенція про уникнення подвійного оподаткування з Нідерландами. На Кіпрі також мінімізуються платежі, а BVI як правило треба для продажу. Ти продаєш нижню структуру Кіпр-Нідерланди-Україна, і на BVI не платиш податків. Або продаєш структуру Нідерланди-Україна і не платиш податки на Кіпрі. Можна продавати і на рівні BVI і на рівні Кіпру", —пояснює Лікарчук.

За словами юриста, українське підприємство в траст передати дійсно важко, але і будувати саме таку структуру для відповідних цілей не потрібно. "Якусь структуру над нею будувати потрібно. З точки зору трасту підходить Кіпр-Україна, і не треба утримувати досить дорогу Голландію, яка потрібна тільки тоді, коли є грошові потоки", — зазначає Лікарчук.

Також, за словами юриста, дана структура у випадку продажу компанії, не передбачає сплату податків на території України.

"На території України вірогідніше не будуть сплачуватися податки. Навіть якщо ти будеш продавати українське підприємство від імені нідерландської компанії, адже ти все-одно отримаєш гроші на Голландію, хоча треба звісно додатково цю ситуацію аналізувати. Продаж швидше за все планувалася або на рівні Кіпру, або на рівні BVI - Кіпр без заходу грошей в Україну", — припускає юрист.

Те, що така структура могла бути використана для оптимізації сплати податків, не виключає також керуючий партнер компнаії Suprema Lex Віктор Мороз.

"Дійсно, з точки зору придбання української компанії, цікавішим видається структурування відповідної угоди з використанням інструментів у вигляді офшорних компаній і іноземних холдингів. Це дозволяє зробити операцію більш безпечною. Хоча і переслідування інтересів податкової оптимізації також виключати не можна", — припускає Мороз.

Ще один відомий український юрист, який побажав залишитися неназваним, вважає, що якби президент дійсно хотів сплатити податки в Україні, то таку структуру точно не створював би.

"Для чого ускладнювати, якщо є президент, який хоче продати компанію, сплативши всі податки? Для чого тоді ускладнювати цю всю структуру, насичуючи її Люксембургом, Голландією, Кіпром, BVI? Якщо у тебе є майно на території України, продай будь-ласка акції свого "Рошену" українського, сплати податки і спи спокійно.

Як гроші у разі продажу зайдуть в Україну? Ніяк. Хіба що їх по ланцюжку кидати як дивіденди, поки вони не дійдуть до офшорки BVI, якою володіє вже напряму Порошенко, і ось тоді вже ця офшорка може заплатити дивіденди Порошенку. Такий варіант можливий, але малоймовірний", — каже юрист.

Що гірше за острівні офшори

Саме твердження про те, що президент має намір "продати бізнес" виявилось дещо маніпулятивним, оскільки насправді Порошенко володіє десятками активів у різних сферах, від фінансової до аграрної. Детальний перелік цих активів, можна переглянути тут.

Натомість, ці активи ще більше підпадають під корупційні ризики, оскільки час від часу отримують, в тому числі державні замовлення.

І мова про їх передачу в сліпий траст навіть не йшла. Вони знаходяться в управлінні української компанії з управлінню активами — такого собі внутрішнього українського офшору. Так, українські компанії з управлінні активами створюються переважно для оптимізації податків.

Також величезною проблемою лишається те, що за останні роки небагато зроблено для того, щоб українська юрисдикція мала авторитет у світі. Навіть вітчизняні суб’єкти господарювання намагаються реструктуризувати бізнес за кордоном, щоб мати можливість бути захищеними у судах іноземних юрисдикцій.


Джерело: epravda.com.ua


Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Чи потрібно збільшувати покарання (розмір штрафів) за порушення ПДР?
Последние новости
22:19
Удавка ослаблена: поляки разблокировали один из пунктов пропуска Украины
74
22:03
Температура в Украине продолжает падать
178
21:58
Враг штурмует два направления: что происходит возле Крынок и Старомайорского
203
21:33
"Есть приказ": шаманка предупредила о "сакральной дате" 9 мая и планах России
281
21:14
В Дании сгорела самая старая биржа
240
20:56
Словакия против: Фицо сделал циничное заявление об Украине в НАТО
303
20:41
Зеленский подписал закон о мобилизации
436
20:18
Украина обесточила российские военные объекты в Брянске
274
20:01
Умер известный украинский писатель Дмитрий Капранов
262
19:53
Будут радоваться, как дети: эти два знака зодиака на днях ждет незабываемый сюрприз
897
19:35
Украинские инженеры разработали подлодку, которая может запускать ракеты-торпеды
727
19:17
Блокирование польской границы: есть ли очереди на пунктах пропуска
270
18:59
Гороскоп здоровья на неделю: кому физическая активность поможет улучшить психологическое состояние
389
18:41
Кабмин утвердил порядок передачи данных из реестров: какие документы могут оказаться в "Дії"
556
18:23
Дневная температура значительно снизится: озвучен прогноз на ближайшие дни
384
18:06
Украина готова к переговорам, но не с Россией, - Зеленский
630
17:48
В Раде рассказали о последствиях ударов РФ по украинской энергетике: что будет с тарифами
399
17:30
Мобилизация авто для ВСУ: эксперты рассказали, как должна проходить процедура
1.3т
17:12
Сильные дожди и ощутимое похолодание: прогноз погоды на ближайшие дни в Киеве
358
16:54
Стоит быть готовым ко всему: военный эксперт объяснил, для чего враг создал группировку "Север"
520
16:36
Повышение пенсий в июне: кто получит доплату
706
16:18
Финансовый гороскоп на неделю: лишь несколько знаков зодиака смогут увеличить свои доходы
16:00
Цены "кусаются": откуда в Украину весной завозят фрукты и ягоды
481
15:42
Будет новая война: таролог шокировала предсказанием
3.3т
15:24
Выплаты пенсионерам от ООН продлили: кто может получить деньги
15:07
Законопроект о мобилизации направили на подпись Зеленскому
418
14:49
Эти три знака зодиака ощутят карьерный взлет этой весной
1.1т
14:31
Курс доллара и евро: что происходит в обменных пунктах
600
14:13
Мобилизация в Украине: кто должен явиться в ТЦК без повестки
1.5т
13:55
2024 год станет началом новой эры: старец-отшельник предсказал победу Украине
859
13:37
После коридора затмений три знака зодиака получат мощный толчок
776
13:19
Дожди и холод: синоптик рассказала, когда в Украине совсем испортится погода
555
13:01
В Украине стали больше покупать авто на бензине: какие модели выбирают водители
575
12:43
Афины не передадут Украине старые F-16, - премьер-министр Греции
650
12:25
Большой взрыв может быть мифом: что говорит новая теория
614
12:08
Как сейчас выглядит Часов Яр: военные показали разрушенный город
516
11:50
Второй этап земельной реформы: сохранят ли украинцы землю от иностранных посягательств
494
11:32
Байден напуган постоянными ядерными угрозами Путина, - WSJ
467
Больше новостей

Продолжая просматривать Вести-UA.net Вы подтверждаете, что ознакомились с Политикой конфиденциальности и согласны с использованием файлов cookie