Чому у Швейцарії все так чисто, а нас ні?

2-12-2017, 14:46 / Автор: Інна Волєва
/
Читати українською
Чому у Швейцарії все так чисто, а нас ні?
1.3т

Потрапивши до Швейцарії вперше (а також вдруге, втретє і т.д.), я все не могла зрозуміти, чому у них тут все так гарно. Це ж несправедливо, що комусь все: і природа така, і гори, і дороги, і безпека, і економіка, а комусь — так, як у нас.

Чому тут такі чисті озера, а вода в крані смакує краще за «Моршинську»? Чому автобуси й електрички ходять за розкладом з точністю до хвилини, та ще й шансон не волає на весь салон? Чому поїзди чистесенькі, дороги рівнесенькі, кількість ДТП й злочинів такі, що сміх бере, коли вони ще й на щось жаліються, питає focus.

Годинники, банки, шоколад, оце все… Ну не чесно ж. За що швейцарцям стільки Божої ласки? Ми з друзями знайшли єдине логічне пояснення: Перстень Влади. Отой самий, Єдиний, щоб усі зібрати й у ланцюг скувати. Ну а що? Швейцарці століттями копирсаються під Альпами — біс його зна, що вони могли там нарити. А то й викувати.

Бо якщо так подивитися — у нас же нібито також і гори, і ліси (були), і поля, й чорноземи, які швейцарцям і не снилися, і навіть море (викусіть, швейцарці). І взагалі, уся Швейцарія — як одна наша Київська область. Чому ж тоді у нас все так через пень-колоду? Причин чимало.

По-перше, нам страшенно не пощастило з сусідами: усю історію не дають спокою усілякі Речі Посполиті, турки та передусім Московська імперія (як би вона не називалася у різні часи). Але ж у швейцарців сусідами німці, італійці та французи, яким також усю історію муляло, що поряд оцей ласий шматочок альпійської землі лежить ніким не прикарманений (тож вони періодично і вперто намагалися виправити це неподобство).

По-друге, у нас тут ще й русифікація, двомовність, відсутність релігійної єдності і взагалі проблеми з національною самоідентифікацією. Хоча цим швейцарців також не здивуєш: у них державних мов аж чотири, і три з них є мовами більших і, нібито, сильніших сусідів (власне, суто швейцарською є хіба що ретро-романська — найменш поширена з державних мов). І домінантні релігії у них дві. Щоправда, з самоідентифікацією жодних проблем: тільки-но спробуйте назвати німецькомовного швейцарця німцем! Однак головній причині, чому у нас все так, швейцарцям протиставити нічого: корупція і влада. Бо, як не крути, скільки Майданів не влаштовуй, при владі все одно опиняються якісь покидьки. Як пороблено. Інша справа — Швейцарія. Кажу ж: Перстень Влади.

Одначе мені пощастило втертися в довіру до корінних швейцарців (сивого вуйка герра Ганца та його дружини Аніти), й вони під добре швейцарське пиво трошки пролили світло на таємницю Перстня Влади. Спробую її пояснити на прикладі сміття.

Усі знають, що в Європі сміття сортують. Українці також долучаються до цього прогресивного шляху: здають батарейки, рециклюють пластикові пляшки, скло та папір тощо. Не всі, на жаль, але багато хто.

Ще й кепкують над швейцарцями: мовляв, їм аби викинути використаний пакетик чаю, треба чотири контейнери: етикетку в папір, скобу від неї — в алюміній, нитку — у старі тканини, і сам пакетик з чаєм — у біовідходи.

Я думала це просто жарт, та де там. Швейцарці сортують усе. Є окремі баки й правила для скла (за кольором), консервних бляшанок, РЕТ-пластику, решти пластику, картону, паперу (окремо від картону), корків від вина, алюмінію (фольга від шоколадок і йогуртів, бляшанки з-під пива), «мінеральних відходів» (бита порцеляна й кераміка), біовідходів, старого текстилю і навіть «трупів тварин». Усе решта викидається в бак «загальні відходи», за утилізацію яких треба чимало платити. Таким чином доводиться заморочуватися з сортуванням, аби мінімізувати кількість дорогого «загального сміття». Результат — чистота на вулицях та в лісі, екологія, чиста вода, біодобрива і все таке.

Щоб така складна схема працювала, необхідні дві складові: з одного боку, влада має забезпечити відповідне законодавство (включаючи штрафи за його порушення) та інфраструктуру (систему збирання та переробки усього цього сортованого добра). З іншого — суспільство має погодитися грати за цими правилами. Не виносити сміття до лісу чи десь у долинку. Не підкидати своє сміття у бак сусіда. Не лінуватися виносити скло й розкидати його за кольором. Не вважати себе найхитрішим, бо обдурив державу під гаслами «правила існують щоб їх порушувати» або «закони для лохів». Підкреслюю: це має бути все суспільство. Включаючи мажорів, перевіряючі органи, сміттєпереробників та й саму владу. Бо на відміну від Толкінівських королівств, представники влади як у швейцарців, так і в нас не походять від міфічних героїв минулого, а обираються з-поміж громадян самого суспільства. У цій злагодженій роботі — коли одні представники суспільства згідно з делегованими їм повноваженнями встановлюють правила гри, а всі інші з цими правилами погоджуються і приймають — і є суть існування держави, як такої.

Ще одна специфічна швейцарська фішка, що сприяє дотриманню суспільством встановлених правил, — це референдуми. Через них зі швейцарців також кепкують, що це, мовляв, національне хобі — щомісяця референдуми проводити. Але хто на ті кпини зважає? Держава про все радиться з громадянами: чи треба нам другий тунель під Сан-Готардом будувати? Чи треба встановити жорсткіші обмеження для іноземців? І то лише великі питання на загально-державних референдумах. А ще є кантональні (регіональні) та місцеві референдуми. Більш того: вирішив було герр Ганц реконструювати свій будинок і пофарбувати його у яскраво-жовтий колір. Подав у комунальні служби документи на узгодження проекту. Там подивилися, й кажуть:

— Усе добре, герр Ганц, але у жовтий колір фарбувати не можна, бо навколо будинки білі й ваш буде надто вибиватися. Може, хоча б у бежевий пофарбуєте?

— Ні, — відповідає на це герр Ганц. — Я хочу саме у жовтий і саме у такий відтінок.

— Ну тоді спитайте згоди у сусідів.

Довелося герру Ганцу пофарбувати одну стіну в той самий соняшниково-жовтий для прикладу й провести опитування серед громади. А як виявилося, що сусідам смілива ідея герра Ганца сподобалась, то комульнальним службам довелося зітхнути й підписати проект.

Уявляєте, якби киян спитали щодо театру на Андріївському до реконструкції, а не після? Або коли перш ніж балкон з вагонкою на історичному фасаді будувати, треба було питати згоди сусідів? Так отож.

Ото й виходить, що секрет швейцарського Перстня Влади зводиться до таких простих речей, як відповідальність та взаємоповага у суспільстві плюс дотримання суспільного договору між громадянами і владою.

Хтось може спробувати списати швейцарський добробут на нейтралітет, золото Третього рейха та ще якісь історичні відмазки (чого не зробиш, аби відстояти своє право проїхати на червоне чи кинути бичок під ноги), але за наявності відповідальності і взаємоповаги можна і без золота Рейха жити у чистій та безпечній країні.

От тільки як зробити так, щоб в Україні ці базові цінності поширилися з окремих громадян на все суспільство? Боюся, тут без магії ніяк не обійтися. Може б у Карпатах якихось чарівних перстнів пошукати, чи що?


Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Коли, на вашу думку, можливе закінчення війни в Україні?
Последние новости
22:43
Синоптики дали прогноз на выходные в Украине
271
22:19
Это совершенно новая ракета: Путин рассказал больше о своем "Орешнике"
245
22:03
График отключений света 23 ноября
271
21:58
Гросу перевела хит "Вова": фанаты в восторге от новой версии
310
21:33
Ядерная доктрина: в США вслед за Путиным внесли изменения
510
21:14
Буданов рассказал, сколько "Орешников" еще есть у России
429
20:56
"Банда" хомяков четыре дня не пускала в небо огромный Airbus в Португалии
341
20:41
Лукашенко заговорил о Третьей мировой
393
20:18
Противник сменил тактику: штурмует одну точку 10-ю бригадами
354
20:01
Стало известно, чем Кремль расплатился с Ыном за военную помощь
371
19:55
Гороскоп на 23 ноября: прогноз для каждого знака зодиака
600
19:36
В Белом доме назвали виновного в эскалации войны в Украине
518
19:17
Бойцов КНДР заметили на Харьковском направлении, - военный
328
18:58
Осадки в виде снега, мокрого снега и дождя: какую погоду в Украине ожидать завтра
314
18:39
Эти пять знаков зодиака в ближайшие дни ждет неожиданный поворот событий
793
18:20
Не "Орешник" и не "Рубеж": в ГУР раскрыли детали о новой баллистике, которой РФ атаковала Днепр
697
18:01
"Ужасная эскалация": Шольц прокомментировал российский удар МБР по Днепру
491
17:42
Официальная зарплата в Украине выросла: сколько денег платили осенью
407
17:23
Генсек НАТО отправится в США для обсуждения с Трампом стратегии мирных переговоров по Украине, - WP
391
17:04
Польские фермеры готовят забастовку на границе с Украиной, - Гостаможслужба
415
16:45
Врачи назвали три самых полезных продукта для мозга: какую пищу нужно есть
1.5т
16:26
Избавиться от всего старого и ненужного: какие вещи нужно успеть выбросить из дома до нового 2025 года
625
16:07
Пять знаков зодиака ждет приятный сюрприз на этих выходных
1.6т
15:48
Зеленский лишил госнаград бывших чиновников, политиков и артистов: в список вошло 34 человека
479
15:29
Сложные погодные условия охватят всю Украину: прогноз погоды на ближайшие дни
401
15:10
Украина и НАТО проведут экстренное заседание из-за удара баллистической ракеты по Днепру, - СМИ
420
14:51
Какие решения по Украине на исходе каденции может принять Байден: мнение эксперта
487
14:32
Российские войска частично захватили Курахово, - аналитик BILD
429
14:13
Обменные пункты обновили курс валют: сколько стоит доллар
398
13:54
Россия послала Западу "угрожающее сообщение", - The New York Times
581
13:35
Названы самые популярные в Украине подержанные авто в возрасте до 5 лет
548
13:16
Обновленная система установления инвалидности: кто заменит МСЭК
458
12:57
Черная пятница 2024: когда стартуют распродажи в Украине
410
12:38
Снег, ветер и гололед: по всей Украине объявили повышенный уровень опасности
374
12:19
Четырем знакам зодиака стоит приготовиться к испытаниям: на кого скоро свалятся проблемы
1.1т
12:00
Бронирование работников от мобилизации: когда изменят правила
483
11:41
В Германии стартовала масштабная подготовка к потенциальному конфликту с РФ, - Frankfurter Allgemeine
555
11:22
Производители продуктов подняли цены: что подорожало больше всего
469
Больше новостей

Продолжая просматривать Вести-UA.net Вы подтверждаете, что ознакомились с Политикой конфиденциальности и согласны с использованием файлов cookie