Нелегальний обіг зброї: убивча статистика

12-02-2018, 16:38 / Автор: Ілько Северин
/
Країну сколихнула серія гучних убивств
1.8т

Стрілянина на вулицях українських міст, вибухи, резонансні вбивства – це не хроніка буремних 90-х. Це сьогоднішня реальність, де зброя у руках пересічних людей перестала бути поодиноким явищем.

Лише за минулий рік країну сколихнула серія гучних убивств. Правоохоронці говорять про диверсії, «російський слід», експерти – про зростання злочинності в країні через провал реформ у правоохоронному секторі та корупційні схеми.

На чиєму боці не була б правда, але жертв від цього не зменшується, а навпаки – щороку стає дедалі більше. Ситуація набуває загрозливих масштабів.

Фактор крові

Серед найбільш резонансних злочинів 2017 року можна згадати вбивство екс-депутата Держдуми Росії Дениса Вороненкова біля готелю “Прем’єр Палац” у Києві. Політика розстріляли.

Не менш гучним виявився і підрив автомобіля, в якому перебував співробітник СБУ полковник Олександр Хараберюш, у Маріуполі. Чоловік помер на місці.

До цього ж «кривавого списку» – вбивство у Солом’янському районі Києва керівника спецназу Головного управління розвідки Міністерства оборони Максима Шаповала.

Також у вересні у центрі столиці вибухнула машина, внаслідок чого загинув член чеченського добровольчого батальйону, який воював на Донбасі – Тимур Махаурі.

Невдовзі вбили ще одну українську військову – Аміну Окуєву. Невідомі обстріляли її машину, де вона перебувала з чоловіком, на залізничному переїзді біля селища Глеваха поблизу Києва.

І це лише невеликий перелік справ, які набули широкого розголосу. Окрім них у Києві та інших містах України правоохоронці періодично фіксують низку випадків «з’ясувань стосунків» із зброєю в руках.

За даними Генпрокуратури, кількість злочинів, скоєних у країні із застосуванням вогнепальної зброї, зростає неймовірними темпами. Якщо на початок 2017 року в ГПУ налічувалося 49 таких справ, то уже на кінець липня – понад 3 тисячі, з них 727 розбійних нападів та 786 умисних вбивств.

За словами екс-голови Пенітенціарної системи Сергія Старенького, деякі з гучних убивств справді мають ознаки того, що їх організували з Кремля, але проблема не лише в цьому.

«На сьогодні всі ці резонансні справи відбуваються не просто «підійшов, застрелив і пішов», – розповідає він. – Їх здійснюють за допомогою вибухових пристроїв, які потребують серйозної підготовки і навичок поводження. Йдеться про організовані групи, які розподіляють ролі стеження, супроводу, атаки на об’єкт, прикриття цього об’єкту.

Нині кілери – це вже не одинаки, мають свої організації, у них є доступ до будь-якої зброї. Треба їм тротил, снайперська гвинтівка, чи протитанкова міна – вони їх знайдуть».

Експерт пояснив, що такий розгул бандитизму став можливим із кількох причин.

«Перша причина – відсутність ефективної правоохоронної системи, – переконаний він. – Не можна боротись з організованими бандами наявністю патрульних поліцейських. Це неефективно. Багато підготовлених правоохоронців, яких із різних причин звільнили, зараз є або виконавцями, або консультантами злочинних груп. Розповідають тактику кримінального розшуку. Тобто злочинці проінформовані та підготовлені. Звісно, є велика кількість тих, хто має навички вбивств людей на фронті, професійні навички поводження зі зброєю, вибухівкою. Вони повернулись зі Сходу, не можуть себе знайти тут. Економічна ситуація не дозволяє їм це зробити. При цьому привезли з собою значну кількість зброї».

Старенький додає, що криміногенну ситуацію в країні можна змінити. Для цього треба обов’язково зробити в поліції підрозділи, які б системно відслідковували та вивчали інформацію щодо організованих злочинних угрупувань та дозволити вільний обіг зброї. «Правоохоронна система зберігає за собою монополію на збройний опір, не даючи людям зброю, – розповідає експерт. – Тому необхідно дозволити вільний обіг зброї законослухняним громадянам.

Наприклад, військовослужбовцям, поліцейським – аби вони вдома могли користуватись такою ж зброєю, як на службі. І таких категорій багато. У нас лише пенсіонерів МВС – 200 тис. людей. Якщо кожен із них матиме дозвіл на зброю, то зможе захистити свої сім’ї. І злочинці знатимуть, що можуть отримати кулю у відповідь на законних підставах».

Закон і зброя

На сьогодні обіг зброї в країні регулюється трьома документами. Перший – інструкція МВС, що визначає, зокрема, придбання й застосування зброї. Другий – постанова Верховної Ради про право власності на окремі види майна. Третя – постанова Кабінету міністрів «Про затвердження Положення про дозвільну систему».

Водночас закону, який регулював би обіг зброї, у нас немає. Через це виникає багато суперечливих моментів.

На думку Сергія Старенького, цей закон свідомо блокують, оскільки він невигідний МВС.

«Гляньмо, яка ситуація з нагородною зброєю – це дуже серйозний бізнес із боку МВС, – говорить він. – Навіть та інструкція, яка регламентує порядок реєстрації зброї, зокрема нагородної, свідчить про те, що під реєстрацію підпадає нагородна зброя, вручена згідно з законом. А закону ж немає. Тому це правовий нонсенс. Згідно з інструкцією, нагородна зброя має зберігатись у спеціально відведеному для цього місці. Тобто користуватись нею ніхто не може. Але такий «нонсенс» зручний. Тому і блокують ухвалення будь-якого закону.

Уже більше ніж чотири законопроекти, які стосуються обігу зброї, за останні 20 років намагались протягнути через ВР. Але відповідь дуже проста: МВС не хоче дозволяти вільне володіння зброєю громадянам, оскільки тільки в них є монополія на використання та зберігання зброї в охоронних послугах, у послугах фізичного захисту.

Усі структури, починаючи від правоохоронців у супермаркетах і закінчуючи особистими охоронцями, не мають права на нарізну короткоствольну зброю. На це має право лише держохорона МВС. А послуги їхні порівняно з іншими утричі-вчетверо дорожчі – завдяки наявності зброї. Тут іще варто враховувати нелегальну торгівлю нагородною зброєю та «гумовими» пістолетами. Крім того, гляньмо, яка ситуація з дружинними, які марширували Києвом нещодавно. Це ж злочинні угрупування. І лише імпотентність поліції пояснює, чому не можуть протидіяти цьому. Корінь усього цього росте від політичної доцільності міністра Авакова, який намагається пограти м’язами і показати, як має бути. Та й яке минуле у Авакова? Він, за інформацією багатьох оперативників, є представником російського злочинного світу, який тут полегшує їхнє життя: починаючи від закону Савченко, масових амністій 2014-го року – до знищення підрозділів, які борються з організованою злочинністю».

Деякі фахівці стверджують, що нелегальний обіг зброї в Україні сьогодні перевищує навіть наркотрафік за кількісними та фінансовими показниками.

На думку голови Української асоціації власників зброї Георгія Учайкіна, необлікований обіг зброї – це вагома частина тіньової економіки.

«Обіг незареєстрованої «чорної» зброї в Україні сягає масштабу великого прихованого ринку, – розповідає він. – За оцінкою міжнародних фахівців, у нас від трьох до п’яти мільйонів необлікованих стволів на руках. Це дуже серйозно. Обіг зброї і наркотрафік – це різні площини. Останній, думаю, все ж таки більш місткий за обсягом грошей та й за обсягами. Хоча, безумовно, тут може бути помилка. Ми ж моніторимо лише легку стрілецьку зброю, а якщо до цього додати кулемети, гранатомети, вибухівку, то можуть бути й інші дані».

За словами Учайкіна, крива зростання обігу зброї в Україні почалась іще у 90-х роках.

«Старт усього цього почався після розпаду СРСР, – пояснює експерт. – Військову зброю вивозили ешелонами. Весь цей мотлох, який витягували з Європи, залишили в Україні. Після розпаду Союзу документи на зброю залишились у Москві, а у нас – сама зброя. Тоді почався професійний збут радянської зброї. Це і зенітні установки, і танки, і ракетні комплекси, літаки, кулемети, автомати тощо.

Дійшло то того, що зброя з України була помічена в усіх гарячих точках планети. Спритні бариги заробили на цьому десятки мільярдів доларів.

У середині 90-х, коли все це набуло загрозливих масштабів, світова спільнота втрутилась. Почали, зокрема, заарештовувати зброярських баронів. Саме в цей період багато стрілецької зброї зникло з наших складів. Це і заклало фундамент чорного ринку зброї. Він у нас стабільно десь станом на 2007 рік у середньому три мільйони одиниць. У 2014-му відчули навалу. Масово з’являлись нелегальні пістолети, автомати, вибухівка, гранати. Це все перетворилось на тіньовий потужний бізнес. Там є багато схем. У зоні конфлікту трофейна зброя виникає ледь не щодня. Зараз ситуація стабільніша. Але, щойно починаються якісь заворушки, сюди все валом лізе. Уявіть собі, гранату на непідконтрольній території можна купити за пачку цигарок. Такі закони війни. Там купив за 20 грн гранату, а у нас продав її за 400. Можна й автомат Калашникова купити, якщо йтиме оптова партія, за 100-150 дол., а тут за нього дадуть 800-1000 дол.»

Учайкін додає, що правоохоронці знають про все, але не втручаються.

«За 2016 рік МВС примудрилось вилучити 1000 одиниць зброї, – розповідає експерт. – Це ж мізер. Відмовляються визнати очевидні речі, бо мають із цього зиск. Якщо є попит, то одразу з’являється пропозиція. Остання є на Сході. Залишилось з’ясувати, яка ціна та на яких умовах ця зброя перетинатиме блокпости. Якщо людина хоче в Києві купити Макарова, то це десь коштуватиме 500 дол. На непідконтрольній території їй не дадуть купити зброю, хоч там цей Макаров буде в кілька разів дешевший. Це системний бізнес. Є посередник. Процес постачання налагоджений».

На його думку, вихід з цієї ситуації один – легалізувати зброю.

«Україна – єдина країна в Європі, яка не має свого зброярського законодавства, – наголошує Учайкін. – Маємо ухвалити закон, який би чітко визначав, хто, на яких умовах і на яких підставах має отримати зброю для самозахисту. І тоді придбати той самий Макаров буде дешевше, але вже у законний спосіб. Попиту на зброю з чорного ринку не буде».


Джерело: politeka.net

Напомним, Астрологи уточнили, какому знаку зодиака повезет 20 мая.

Ранее Вести-ua.net писали, Від ГКЧП до АТО: етапи російської агресії.

Также Вести-ua.net сообщали, Путин станет более опасным по окончанию войны в Украине: угроза для Европы возрастет, - Bild.

Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Последние новости

17:59
Курс доллара: сколько будет стоить валюта до конца лета
165
17:40
"Евровидение-2025": представители двух стран просят дисквалифицировать Украину и Израиль с конкурса
262
17:21
Кая Каллас подытожила результаты разговора Трампа и Путина
245
17:02
Стаж работы за рубежом будет засчитываться при назначении пенсии в Украине: Кабмин принял постановление
305
16:43
Куррс доллара в обменных пунктах: сколько сегодня стоит валюта
262
16:24
Реальные цены на ягоды в этом году превысили даже худшие прогнозы
355
16:05
Для пяти знаков зодиака эта неделя будет особенно удачной
774
15:46
Наблюдаются положительные тенденции к потеплению: в Укргидрометцентре дали обнадеживающий прогноз
274
15:27
После разговора с Трампом Путин усилит наступление на фронте, - аналитик
356
15:08
Аренда жилья в Киеве рекордно дорожает: сколько стоит "однушка"
404
14:49
Уже рассылаются предупреждения: банки готовятся урезать месячный лимит на переводы
316
14:30
Венгрия одобрила законопроект о выходе из МУС, назвав суд "инструментом политического давления"
331
14:11
Демографический кризис: война привела к резкому сокращению численности молодежи в Украине
597
13:52
Гороскоп на 20 мая по картам таро: кому этот день принесет новые возможности
402
13:33
В Минсоцполитики назвали главные проблемы рынка труда
330
13:14
Курс доллара: сколько будет стоить валюта в ближайшие месяцы
429
12:55
Украина потеряет половину урожая черешни и вишни: как вырастут цены
358
12:36
В Украине начали действовать обновленные правила обязательного техосмотра
828
12:17
Никакого прорыва: Трамп "умывает руки" и отходит от переговоров, Путин побеждает, - Bloomberg
679
11:58
Астрологи уточнили, какому знаку зодиака повезет 20 мая
562
11:39
Синоптик рассказал, какой будет погода в Украине до конца недели
388
11:20
Мирное соглашение Трампа и Путина обречено, - эксперт
642
11:01
Надежды на санкции США против РФ стали еще более призрачными, - The Times
415
10:42
Телефонный разговор Трампа и Путина: мир в Украине выглядит еще более далеким, - CNN
476
10:23
Китай приступил к созданию космического суперкомпьютера
371
10:04
Ожидаются кратковременные дожди: прогноз погоды на сегодня
325
09:45
Операции по снятию наличных в банкоматах: какие средние суммы в Украине и за рубежом
449
09:26
Гороскоп на 20 мая: прогноз для всех знаков зодиака
682
09:07
Цены на овощи: прогноз на летний сезон
360
08:57
Румынским военным разрешили сбивать вражеские дроны после инцидента с российскими "Шахедами"
579
08:34
ВСУ разворачивают "Северный фронт": эксперт объяснил, что это означает
5.8т
08:13
Российского марафонца настигла карма за триколор на финише
791
07:58
Европейские страны разработают правила обращения с судами «теневого флота»
424
07:36
Символическая победа для Путина: The Guardian о переговорах в Стамбуле
459
07:14
"Не хочу ввязываться", - Луческу отказался ехать в Россию на праздник к футболисту
544
22:43
Украину накроют дожди и грозы: сухо будет лишь в нескольких областях
593
22:19
Путин может "править пожизненно": в РФ готовят население к изменению конституции
814
22:03
Оккупанты все больше атак проводят с помощью мотоотрядов: как работает такая тактика — NYT
876
Больше новостей