Зміни не для всіх: що означатиме перехід на європейський стандарт водійських посвідчень

20-07-2017, 16:17 / Автор: Ілько Северин
/
Чи зобов'язує асоціація міняти посвідчення водія?

Цього року Україна має перейти на новий стандарт посвідчень водія відповідно до Угоди про асоціацію (Директива 2006/126/ЄС, прийнята на заміну Директиви Ради 91/439/ЄЕС, та Директива 2003/59/ЄС). Що це означатиме?

Новий формат посвідчень водія, нові умови та вимоги до їх видачі та перевидачі, зменшення строку дії посвідчень, мінімальні вимоги до екзаменаторів та заявників, нова система підтвердження кваліфікації "професійних" водіїв тощо.

Проблема полягає в тому, що коли Україна адаптує європейські директиви, не всі їхні статті та норми є обов’язковими для нас. Є норми "жорсткі", які чітко вказують, як проводити адаптацію, а є норми "м’які", для адаптації яких немає жорстких вимог, і відповідно Україна самостійно повинна обрати модель.

У випадку з Директивою 2006/126/ЄС нормами "м’якої дії" є вимоги для водіїв 1-ї групи (водії приватного транспорту) щодо строку дії посвідчення водія та проходження медичного огляду. Для водіїв 2-ї групи (комерційний транспорт) вимоги, навпаки, є "жорсткими".

Відповідно, наше завдання полягає в тому, щоб показати цю різницю на досвіді країн ЄС, а також надати рекомендації, як краще адаптувати норми "м’якої дії" для водіїв 1-ї групи.

Оскільки дедлайн імплементації відповідних положень директив – у цьому році, а відчує їх значна частина населення України, варто розпочати громадське обговорення та якнайточніше визначити оптимальну модель для адаптації до національних реалій вимог Угоди про асоціацію в частині посвідчень водія.

Перш за все, варто відзначити, що метою Директиви 2006/126/ЄС про посвідчення водія є забезпечення свободи пересування водіям держав-членів ЄС, зміцнення безпеки на європейських дорогах і зменшення можливості шахрайства.

Директива запроваджує стандартний формат посвідчення для усіх водіїв, при цьому

строк дії посвідчення для 1-ї групи – 10-15 років, для 2-ї – 5 років, обов’язковий медичний огляд для 2-ї групи та можливий – для 1-ї.

По-друге, з цією директивою тісно пов’язана інша – Директива 2003/59/ЄС про початкову кваліфікацію і періодичну підготовку водіїв, які надають комерційні послуги з перевезення пасажирів або вантажів, тобто "водіїв-професіоналів".

За результатами проходження початкової та періодичної підготовки (кожних 5 років після отримання початкової кваліфікації) водій отримує сертифікат професійної компетенції, відтак проставляється код "95" у його посвідченні водія або кваліфікаційній картці водія.

На сьогодні українські водії не мають відповідати таким вимогам (для роботи за наймом достатньо посвідчення водія відповідної категорії), однак ті, які працюють на компанії з держав-членів ЄС, повинні мати кваліфікаційну карту водія або водійський атестат (згідно з Регламентом ЄС № 1072/2009) із записом, що дає право здійснювати перевезення пасажирів або вантажів (код "95").

По-третє, важливо наголосити на наступних моментах для уникнення неправильного трактування/маніпуляції зобов’язань України щодо адаптації Директив 2006/126/ЄС та 2003/59/ЄС.

Поновлення посвідчення водія для водіїв 1-ї групи (кожні 10 або 15 років, залежно від рішення країни) є лише адміністративним заходом та не потребує додаткового тестування.

Необхідність поновлення викликана актуалізацією інформації, що внесена до посвідчення водія, а також потребою використання нових технологій їх захисту від підробок та шахрайств.

Україна не зобов’язана запроваджувати мікрочип у посвідчення водія (про який йдеться у статті 1 Директиви 2006/126/ЄС).

Норми про мікрочип не передбачені Директивою Ради 91/439/ЄЕС і на сьогодні не в усіх державах-членах ЄС у посвідченні водія наявний такий мікрочип.

Також Україна не зобов’язана вводити повноцінний медичний огляд для водіїв 1-ї групи під час видачі, поновлення, продовження строку дії посвідчень водія, у той час як для водіїв 2-ї групи таке зобов'язання є. 

Загалом у країнах ЄС зазвичай для водіїв 1-ї групи діє спрощена система – достатньо перевірити зір/заповнити декларацію про стан здоров’я. Вимоги до підтвердження здоров’я зростають лише після досягнення 50-річного віку або залежно від тяжкості умов праці.

Якщо детальніше, то заявники 1-ї групи повинні пройти медичний огляд, якщо при завершенні необхідних формальностей або під час складання іспитів, які проводяться до отримання посвідчення водія, стає очевидним, що вони мають один або більше медичних розладів (зазначені в Додатку ІІІ до Директиви 2006/126/ЄС).

Заявники 2-ї групи повинні пройти медичний огляд до отримання першого посвідчення водія, а потім водії повинні проходити періодичні огляди, визначені національним законодавством.

Директива 2006/126/ЄС не вимагає періодичного підтвердження необхідних знань та навичок водіїв під час поновлення/продовження строку дії посвідчень водія для 1-ї групи (можуть бути введені національні норми, наприклад, щодо водіїв-початківців). Водії ж 2-ї групи відповідно до Директиви 2003/59/ЄС зобов’язані проходити періодичну підготовку та підтвердження професійної кваліфікації.

Тому зазначене у плані імплементації Директиви 2006/126/ЄС твердження, що строк дії посвідчення водія становить від 5 до 15 років залежно від категорій, а тому в обов’язковому порядку необхідно встановити нові строки дії посвідчень водія для різних категорій транспортних засобів з метою періодичного підтвердження необхідних знань та навичок водіїв щодо безпечного керування механічними транспортними засобами, а також їх відповідності встановленим медичним вимогам, не відповідає положенням Директиви 2006/126/ЄС.

Імплементація деяких положень Директиви 2003/59/ЄС була передбачена в законопроекті №4683 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері автомобільного транспорту з метою приведення їх у відповідність з актами Європейського Союзу".

Аналогічні норми містить новий проект закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері убезпечення експлуатації колісних транспортних засобів відповідно до вимог Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони", який нещодавно оприлюднено на сайті Мінінфраструктури для обговорення.

Втім, в обох документах відсутні норми щодо початкової кваліфікації водіїв та низка інших важливих норм. Що робити?

Необхідно розробити та забезпечити ухвалення законодавства щодо запровадження положень Директиви 2006/126/ЄС (з урахуванням перехідних періодів) за такою схемою.

Перший етап – зміни до закону України "Про дорожній рух" (стаття 15).

Другий етап – зміни до пов’язаних з відповідними змінами до статті 15 закону України "Про дорожній рух" підзаконних актів:

  • Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами (постанова КМУ від 8 травня 1993 року № 340).
  • Порядку підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (від 20 травня 2009 року N 487).
  • Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів (Постанова КМУ від 20 травня 2009 року N 490);

А також:

  • Правил дорожнього руху;
  • Типової навчальної програми підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів.

Третій етап – зміни до відповідних наказів МВС та МОЗ.

Що ще? У проекті закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері убезпечення експлуатації колісних транспортних засобів відповідно до вимог Угоди про асоціацію між Україною", розробленому Мінінфраструктури, врахувати усі положення Директиви 2003/59/ЄС.

Також необхідно забезпечити розробку та прийняття відповідних підзаконних актів для повноцінного запуску системи підтвердження професійної компетентності водіїв комерційних автотранспортних засобів відповідно до положень Директиви 2003/59/ЄС.

Проте головне – це якісна співпраця між Мінінфраструктури, відповідальним за реалізацію Директиви 2003/59/ЄС, та МВС – Директиви 2006/126/ЄС, за участі МОН, МОЗ та під координацією Урядового офісу з європейської та євроатлантичної інтеграції, і звісно – Верховної ради України для швидкого проходження відповідного законодавства.

Джерело: Любов Акуленко, Світлана Майструк, eurointegration.com.ua

Напомним, Какому знаку зодиака повезет 4 апреля: прогноз астрологов.

Ранее Вести-ua.net писали, Від ГКЧП до АТО: етапи російської агресії.

Также Вести-ua.net сообщали, Новые тарифы Трампа: за один день Маск, Цукерберг и Безос потеряли миллиарды, - Bloomberg.

Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Последние новости

19:35
Соглашение о полезных ископаемых: Сибига озвучил, на каком этапе пребывают переговоры с США
55
19:16
На Трампа уже подали в суд из-за введения новых пошлин, - Bloomberg
164
18:57
Астрологи назвали 5 лучших семьянинов среди всех знаков зодиака
226
18:38
Новые тарифы Трампа: за один день Маск, Цукерберг и Безос потеряли миллиарды, - Bloomberg
469
18:19
Украинцы нарастили долги по микрокредитам: задолженность достигла 15 млрд
237
18:00
Трамп и Путин в ближайшее время могут созвониться, - Politico
234
17:41
Мировые цены на продукты бьют рекорды: в ООН назвали причины
232
17:22
Остановка войны в Украине: американские переговорщики проигрывают россиянам, - WP
423
17:03
Эти 5 знаков зодиака в 2025 году ждут значительные трансформации
570
16:44
Ударят заморозки и выпадет снег: синоптик предупредила украинцев
294
16:25
Трамп уволил директора Агентства национальной безопасности США, - Financial Times
288
16:06
Британия и Франция обвинили Путина в срыве переговоров о прекращении огня в Украине
334
15:47
Аналитики JPMorgan прогнозируют глобальную рецессию из-за пошлин Трампа, - Wall Street Journal
284
15:28
Удорожание основных продуктов: как вырастет стоимость в апреле
289
15:09
Свыше миллиона украинцев проверят на законность получения льгот
440
14:50
Доллар продолжает дешеветь: обменники выставили новые курсы
403
14:31
Трамп развязал глобальную торговую войну: что потеряет экономика Украины из-за новых пошлин
409
14:12
Гороскоп на 4 апреля по картам таро: как лучше провести конец рабочей недели
489
13:53
Европа готовит ответные шаги на новые пошлины США, - Макрон
354
13:34
В Украину возвращается зима, ожидается усложнение погодных условий, - Укргидрометцентр
356
13:15
В МВФ предупредили о серьезных рисках из-за пошлин Трампа, - Bloomberg
311
12:56
Во Львовской области объявлена оранжевая опасность: о чем предупреждают метеорологи
346
12:37
Пошлины Трампа могут подорвать оружейную отрасль США, - Politico
372
12:18
Следующий плановый тираж украинских монет будет уже не в копейках, а в шагах, - глава НБУ
425
11:59
В Днепре произошел взрыв автомобиля: пострадал чиновник и его жена
363
11:40
Как новые тарифы Трампа повлияют на курс доллара в Украине: прогноз банкира
396
11:21
Какому знаку зодиака повезет 4 апреля: прогноз астрологов
644
11:02
Пасхальная корзина-2025: какие продукты подорожали больше всего
330
10:43
Трамп движется к импичменту: дипломат объяснил почему
989
10:24
Пошлины Трампа: как торговая война США бьет по мировым рынкам
379
10:05
В основном без осадков: синоптики дали прогноз погоды на сегодня
300
09:46
Трамп уточнил, когда Маск может покинуть пост главы DOGE
376
09:27
Гороскоп на 4 апреля: прогноз для всех знаков зодиака
733
09:08
Атака дронов по Киевской области: повреждены АЗС, автосалон, есть пострадавшие
446
08:57
Выпадет до 15 см снега и ударит "минус": зима решила вернуться
516
08:34
Тарифная война Трампа: экономист объяснил, к чему на самом деле она приведет
565
08:13
Группа предателей готовила "внешнее управление" Украиной, - СБУ
4.3т
07:58
Трамп уволил "нелояльных" членов Совета нацбезопасности после совета конспиролога
546
Больше новостей