• vesti-ua.net
  • »
  • Новости
  • »
  • Общество
  • »
  • Оксана Коротюк: Крім шлюбів та розлучень, приватні нотаріуси могли б успішно взятися за реєстрацію народжень, смертей, а також – фіксацію авторських прав у мережі Інтернет

Оксана Коротюк: Крім шлюбів та розлучень, приватні нотаріуси могли б успішно взятися за реєстрацію народжень, смертей, а також – фіксацію авторських прав у мережі Інтернет

9-12-2019, 08:30 / Автор: Артем Шах
/
Оксана Коротюк
5.4т

Нещодавно Міністерством юстиції було анонсовано запровадження нових функцій для нотаріусів, зокрема, надання права реєструвати шлюби і розлучення. Тема виявилася доволі резонансною, породивши чималу хвилю коментарів у ЗМІ та соцмережах. Тож поділитися своїм баченням ми запросили професіонала - київського нотаріуса Оксану Коротюк. У розмові торкнулися й ряду інших пов’язаних з нотаріатом, однак цікавих для широкого загалу питань.

Як Вам ідея Мінюсту відносно шлюбів та розлучень? Справляться нотаріуси з такою архівідповідальною справою?

Я розцінюю такі ініціативи цілком позитивно з огляду, передусім, на спрощення доступу до цих процедур для громадян. На даний час, нотаріуси вже є користувачами Державного реєстру актів цивільного стану, але не можуть здійснювати реєстрацію актових записів. При цьому, надання нотаріусам доступу до цього реєстру дозволило безпосередньо встановлювати факти народжень, реєстрації шлюбів і т.д., що, по-перше, спростило вчинення нотаріальних дій, по-друге, надало можливість нотаріусу шляхом звернення до реєстру упевнитися у дійсності того чи іншого актового запису. Таким чином, надання нотаріусу права здійснювати державну реєстрацію шлюбу і розірвання шлюбу є цілком доцільним. Проте, також видається доцільним надати право реєстрації й інших актових записів, наприклад, реєстрацію народжень і тим більше – реєстрацію смертей, з огляду на те, що нотаріуси здійснюють провадження по спадкових справах.

Крім того, якщо говорити про розширення повноважень, які дозволили б громадянам у спрощеному порядку захистити свої права, то варто згадати також про доцільність надання нотаріусу права засвідчувати факт розміщення певної інформації на Інтернет-ресурсах. Це питання вже піднімалося колись в Україні, але, нажаль, так і не знайшло свого вирішення. На сьогодні про нього вже не згадують. Однак, такі повноваження, які, до речі, існують, наприклад, у нотаріусів Російської Федерації, дозволили б громадянам України шляхом звернення до нотаріуса зафіксувати факт порушення їхніх авторських прав у мережі Інтернет.

Це є актуальним для українських громадян?

Так, на жаль, порушення прав інтелектуальної власності в Україні є дуже розповсюдженим явищем. При цьому, якщо виявляються факти порушення у мережі Інтернет, перед українськими громадянами постає проблема фіксації цих фактів. В окремих випадках вони вимушені звертатися до російських нотаріусів, які згідно із законом мають право складати протоколи огляду сайтів і, відтак, відтворювати інформацію, розміщену на відповідних електронних ресурсах. Я думаю, що ця ситуація потребує вирішення на законодавчому рівні.

Ті реформи, що вже проведені у сфері нотаріату, на Вашу думку, є вдалими? І чи вирішили вони існуючі проблеми?

Я думаю, деякі реформи дійсно були вдалими. До таких, наприклад, можна віднести реформу державної реєстрації, якою нотаріусам були надані повноваження щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Це надало людям, які звертаються за реєстраційними діями, можливість зареєструвати право власності безпосередньо після посвідчення договору у нотаріуса, отже, значно спростило процедуру реєстрації.

А невдалі реформи можете назвати?

На мою думку, невдалим у багатьох випадках є підхід до реформ. Наприклад, запровадження навіть тієї ж реформи державної реєстрації супроводжувалося і продовжує супроводжуватися постійними, дуже частими змінами у законодавстві, інколи – такими, що суперечать одна одній. Наприклад, спочатку було запроваджено принцип екстериторіальності, невдовзі екстериторіальність було скасовано, після чого знову розпочалося обговорення щодо необхідності її запровадження. Зміни законодавства у сфері державної реєстрації, які відбуваються кожного року по декілька разів, явно не сприяють формуванню і напрацюванню єдиної практики у реєстраційних діях.

Окрім того, багато проблем залишаються невирішеними вже впродовж довгого періоду, і, наразі, немає конкретних напрацювань щодо їх вирішення. Наприклад, проблема зберігання архіву. За законом приватні нотаріуси зобов’язані зберігати архів увесь час, протягом якого вони здійснюють нотаріальну діяльність. Архів нотаріуса – це десятки і навіть сотні справ, кількість яких збільшується кожен рік. Окремі справи дозволено знищувати через деякий час, але, при цьому, загальна кількість документів, що посвідчуються кожен рік і підлягають зберіганню, є надзвичайно великою. Тобто зберігати таку кількість документів у приміщенні, що є робочим місцем приватного нотаріуса, є великою проблемою. Тому, я вважаю, що доцільним було б надати право приватним нотаріусам нарівні з державними нотаріусами здавати такі документи на зберігання до Державного нотаріального архіву.

Чи існують в Україні так звані «чорні» нотаріуси?

Я впевнена, що явище, яке отримало назву «чорні» нотаріуси, в Україні не існує у тому масштабі, в якому про нього говорять. Можливо, дійсно були випадки зловживань і вчинення протиправних дій з боку нотаріусів, однак, вони не мали системного характеру, а були окремими одиничними випадками. Як і у будь-якій іншій сфері діяльності, у нотаріаті також, на жаль, трапляються випадки недобросовісного виконання нотаріусом своїх обов’язків і зловживань, але вони все ж є більше виключенням, аніж правилом; більшість нотаріусів працює відповідно до вимог закону. У той же час, таке широке розповсюдження інформації про діяльність «чорних нотаріусів», яке ми маємо зараз, і яке часто не підтверджується конкретними фактами, формує негативну громадську думку і дискредитує не тільки, власне, інститут нотаріату, але й органи юстиції у цілому.

Чи були реальні випадки притягнення нотаріуса до кримінальної відповідальності?

Звичайно, були, і неодноразово. Нотаріус прямо визначений у Кримінальному кодексі України як спеціальний суб’єкт злочину, він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за зловживання повноваженнями, за підроблення документів, за підкуп тощо.

Тобто існують конкретні вироки про засудження нотаріусів?

Так.

Які покарання застосовуються у таких випадках до нотаріусів?

Як правило, це – штраф і позбавлення права займати певні посади і займатися певною діяльністю, але були й випадки застосування позбавлення волі.

Утім, говорячи про відповідальність, потрібно подивитися і на інший її бік – не зважаючи на широкі повноваження нотаріусів і визначену у законі пряму заборону щодо втручання у діяльність нотаріуса і державного реєстратора, наразі, чинне законодавство не передбачає жодних положень, які б установлювали відповідальність за таке втручання. Таким чином, у разі виникнення подібних проблем, фактів втручання у професійну діяльність з вимогою вчинити певну дію, прийняти незаконне рішення тощо, нотаріус, фактично, позбавлений можливості захистити свої права. Утім, покладаючи на нотаріуса велику відповідальність, важливо подумати і про можливі порушення прав самих нотаріусів. Я думаю, це також належить до питань, які потребують законодавчого врегулювання.

Напомним, Эксперт объяснил, достаточно ли у РФ техники для нового наступления на Украину: подробности.

Ранее Вести-ua.net писали, Янукович повертається. «Партія влади» хоче узаконити досудове блокування інтернет-ресурсів.

Также Вести-ua.net сообщали, Астрологи предупредили 3 знака зодиака, у которых будет сложный 2025 год.

Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Последние новости

17:58
Зеленский приказал СБУ расследовать утечку проекта соглашения США о недрах, - FT
862
17:36
Может перерасти в наступление: аналитик рассказал об опасных действиях врага
595
17:14
Водители могут получить штраф в более 250 тысяч грн "из-за пешеходов"
434
16:57
Ступор НАТО: эксперт предупредил об опасности растерянности членов Альянса
585
16:43
В Украине могут подешеветь бензин и дизель: на сколько упадет цена
429
16:19
Китай заморозил сделку по продаже активов TikTok: СМИ назвали причину
352
16:03
Оккупанты показали разработку, благодаря которой их дроны смогут сами себе выбирать цель
524
15:56
Италия предложила защиту Украине по 5 статье: в НАТО ответили
658
15:31
Популярное слово «ніт»: это ошибка или новая норма, вы удивитесь, узнав правду
487
15:09
Финансовый гороскоп на 7-13 апреля
1.1т
14:58
На фронте работают украинские дроны на оптоволокне дальностью 20 километров, — Сырский
443
14:41
Характер человека по знаку зодиака: у каждого есть свой страх и слабые стороны
920
14:18
В Бельгии ответили, арестовали бы Нетаньяху, если бы он туда прибыл
503
14:01
Зеленский анонсировал украинский вариант соглашения об ископаемых: кто будет представлять документ в США
998
13:56
Отношения с США никогда не будут такими, как раньше, - глава МИД Канады предупредила Европу
487
13:33
Европейские министры отреагировали на ракетный удар РФ по Кривому Рогу
608
13:13
Трамп повторил ошибку Древнего Рима, - историк
784
12:57
Повторное прохождение ВВК: что делать ограниченно пригодному, имеющему инвалидность
691
12:43
На фондовом рынке США крупнейший обвал в истории: инвесторы массово распродают акции
1.3т
12:19
Германия больше не хочет держать свой золотой запас в США: названа причина
622
12:03
Эксперт объяснил, достаточно ли у РФ техники для нового наступления на Украину: подробности
791
11:58
Сегодня в Украину ворвется холод с дождями и грозами
440
11:29
Астронавты показали захватывающее кадры пролета над обоими полюсами Земли
495
11:11
Россия может развернуть войска КНДР на юге Украины, - ZDF
549
10:57
Весеннее наступление РФ: эксперт рассказал, куда двинет враг
1.1т
10:41
Украинцы в США получили сообщения с требованием покинуть страну
592
10:18
У Трампа первая победа в торговой войне
10:01
Над странами ЕС нависла угроза "цунами" дешевых товаров из Азии
473
09:56
Астрологи предупредили 3 знака зодиака, у которых будет сложный 2025 год
1.6т
09:33
Кто будет представлять Европу на переговорах с РФ: СМИ узнали детали
490
09:09
Британский популист Фарадж: Трамп дает Путину "слишком много"
532
08:58
В России горит завод по производству взрывчатки
595
08:36
На Земле господствует мощнейшая магнитная буря
1.1т
08:14
Четыре простые лайфхака, которые помогут держать холодильник в чистоте
467
22:57
Младенцы помнят процесс своего рождения - ученые
603
22:43
На выходных зима с морозами и снегом вернется
545
22:19
Армения идет в ЕС: принято решение
566
22:03
Путь Украины в НАТО необратим, но мы не обещали, что вступление будет частью мирного соглашения — Рютте
667
Больше новостей