• Вести-UA.net
  • »
  • Новости
  • »
  • Общество
  • »
  • Оксана Коротюк: Крім шлюбів та розлучень, приватні нотаріуси могли б успішно взятися за реєстрацію народжень, смертей, а також – фіксацію авторських прав у мережі Інтернет

Оксана Коротюк: Крім шлюбів та розлучень, приватні нотаріуси могли б успішно взятися за реєстрацію народжень, смертей, а також – фіксацію авторських прав у мережі Інтернет

9-12-2019, 08:30 / Автор: Артем Шах
/
Оксана Коротюк
5.3т

Нещодавно Міністерством юстиції було анонсовано запровадження нових функцій для нотаріусів, зокрема, надання права реєструвати шлюби і розлучення. Тема виявилася доволі резонансною, породивши чималу хвилю коментарів у ЗМІ та соцмережах. Тож поділитися своїм баченням ми запросили професіонала - київського нотаріуса Оксану Коротюк. У розмові торкнулися й ряду інших пов’язаних з нотаріатом, однак цікавих для широкого загалу питань.

Як Вам ідея Мінюсту відносно шлюбів та розлучень? Справляться нотаріуси з такою архівідповідальною справою?

Я розцінюю такі ініціативи цілком позитивно з огляду, передусім, на спрощення доступу до цих процедур для громадян. На даний час, нотаріуси вже є користувачами Державного реєстру актів цивільного стану, але не можуть здійснювати реєстрацію актових записів. При цьому, надання нотаріусам доступу до цього реєстру дозволило безпосередньо встановлювати факти народжень, реєстрації шлюбів і т.д., що, по-перше, спростило вчинення нотаріальних дій, по-друге, надало можливість нотаріусу шляхом звернення до реєстру упевнитися у дійсності того чи іншого актового запису. Таким чином, надання нотаріусу права здійснювати державну реєстрацію шлюбу і розірвання шлюбу є цілком доцільним. Проте, також видається доцільним надати право реєстрації й інших актових записів, наприклад, реєстрацію народжень і тим більше – реєстрацію смертей, з огляду на те, що нотаріуси здійснюють провадження по спадкових справах.

Крім того, якщо говорити про розширення повноважень, які дозволили б громадянам у спрощеному порядку захистити свої права, то варто згадати також про доцільність надання нотаріусу права засвідчувати факт розміщення певної інформації на Інтернет-ресурсах. Це питання вже піднімалося колись в Україні, але, нажаль, так і не знайшло свого вирішення. На сьогодні про нього вже не згадують. Однак, такі повноваження, які, до речі, існують, наприклад, у нотаріусів Російської Федерації, дозволили б громадянам України шляхом звернення до нотаріуса зафіксувати факт порушення їхніх авторських прав у мережі Інтернет.

Це є актуальним для українських громадян?

Так, на жаль, порушення прав інтелектуальної власності в Україні є дуже розповсюдженим явищем. При цьому, якщо виявляються факти порушення у мережі Інтернет, перед українськими громадянами постає проблема фіксації цих фактів. В окремих випадках вони вимушені звертатися до російських нотаріусів, які згідно із законом мають право складати протоколи огляду сайтів і, відтак, відтворювати інформацію, розміщену на відповідних електронних ресурсах. Я думаю, що ця ситуація потребує вирішення на законодавчому рівні.

Ті реформи, що вже проведені у сфері нотаріату, на Вашу думку, є вдалими? І чи вирішили вони існуючі проблеми?

Я думаю, деякі реформи дійсно були вдалими. До таких, наприклад, можна віднести реформу державної реєстрації, якою нотаріусам були надані повноваження щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Це надало людям, які звертаються за реєстраційними діями, можливість зареєструвати право власності безпосередньо після посвідчення договору у нотаріуса, отже, значно спростило процедуру реєстрації.

А невдалі реформи можете назвати?

На мою думку, невдалим у багатьох випадках є підхід до реформ. Наприклад, запровадження навіть тієї ж реформи державної реєстрації супроводжувалося і продовжує супроводжуватися постійними, дуже частими змінами у законодавстві, інколи – такими, що суперечать одна одній. Наприклад, спочатку було запроваджено принцип екстериторіальності, невдовзі екстериторіальність було скасовано, після чого знову розпочалося обговорення щодо необхідності її запровадження. Зміни законодавства у сфері державної реєстрації, які відбуваються кожного року по декілька разів, явно не сприяють формуванню і напрацюванню єдиної практики у реєстраційних діях.

Окрім того, багато проблем залишаються невирішеними вже впродовж довгого періоду, і, наразі, немає конкретних напрацювань щодо їх вирішення. Наприклад, проблема зберігання архіву. За законом приватні нотаріуси зобов’язані зберігати архів увесь час, протягом якого вони здійснюють нотаріальну діяльність. Архів нотаріуса – це десятки і навіть сотні справ, кількість яких збільшується кожен рік. Окремі справи дозволено знищувати через деякий час, але, при цьому, загальна кількість документів, що посвідчуються кожен рік і підлягають зберіганню, є надзвичайно великою. Тобто зберігати таку кількість документів у приміщенні, що є робочим місцем приватного нотаріуса, є великою проблемою. Тому, я вважаю, що доцільним було б надати право приватним нотаріусам нарівні з державними нотаріусами здавати такі документи на зберігання до Державного нотаріального архіву.

Чи існують в Україні так звані «чорні» нотаріуси?

Я впевнена, що явище, яке отримало назву «чорні» нотаріуси, в Україні не існує у тому масштабі, в якому про нього говорять. Можливо, дійсно були випадки зловживань і вчинення протиправних дій з боку нотаріусів, однак, вони не мали системного характеру, а були окремими одиничними випадками. Як і у будь-якій іншій сфері діяльності, у нотаріаті також, на жаль, трапляються випадки недобросовісного виконання нотаріусом своїх обов’язків і зловживань, але вони все ж є більше виключенням, аніж правилом; більшість нотаріусів працює відповідно до вимог закону. У той же час, таке широке розповсюдження інформації про діяльність «чорних нотаріусів», яке ми маємо зараз, і яке часто не підтверджується конкретними фактами, формує негативну громадську думку і дискредитує не тільки, власне, інститут нотаріату, але й органи юстиції у цілому.

Чи були реальні випадки притягнення нотаріуса до кримінальної відповідальності?

Звичайно, були, і неодноразово. Нотаріус прямо визначений у Кримінальному кодексі України як спеціальний суб’єкт злочину, він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за зловживання повноваженнями, за підроблення документів, за підкуп тощо.

Тобто існують конкретні вироки про засудження нотаріусів?

Так.

Які покарання застосовуються у таких випадках до нотаріусів?

Як правило, це – штраф і позбавлення права займати певні посади і займатися певною діяльністю, але були й випадки застосування позбавлення волі.

Утім, говорячи про відповідальність, потрібно подивитися і на інший її бік – не зважаючи на широкі повноваження нотаріусів і визначену у законі пряму заборону щодо втручання у діяльність нотаріуса і державного реєстратора, наразі, чинне законодавство не передбачає жодних положень, які б установлювали відповідальність за таке втручання. Таким чином, у разі виникнення подібних проблем, фактів втручання у професійну діяльність з вимогою вчинити певну дію, прийняти незаконне рішення тощо, нотаріус, фактично, позбавлений можливості захистити свої права. Утім, покладаючи на нотаріуса велику відповідальність, важливо подумати і про можливі порушення прав самих нотаріусів. Я думаю, це також належить до питань, які потребують законодавчого врегулювання.

Напомним, Украина и НАТО проведут экстренное заседание из-за удара баллистической ракеты по Днепру, - СМИ.

Ранее Вести-ua.net писали, Янукович повертається. «Партія влади» хоче узаконити досудове блокування інтернет-ресурсів.

Также Вести-ua.net сообщали, Что это за ракета "Орешник", которой Путин ударил по Днепру: эксперты объяснили.

Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Последние новости

18:20
Не "Орешник" и не "Рубеж": в ГУР раскрыли детали о новой баллистике, которой РФ атаковала Днепр
119
18:01
"Ужасная эскалация": Шольц прокомментировал российский удар МБР по Днепру
243
17:42
Официальная зарплата в Украине выросла: сколько денег платили осенью
227
17:23
Генсек НАТО отправится в США для обсуждения с Трампом стратегии мирных переговоров по Украине, - WP
249
17:04
Польские фермеры готовят забастовку на границе с Украиной, - Гостаможслужба
260
16:45
Врачи назвали три самых полезных продукта для мозга: какую пищу нужно есть
550
16:26
Избавиться от всего старого и ненужного: какие вещи нужно успеть выбросить из дома до нового 2025 года
319
16:07
Пять знаков зодиака ждет приятный сюрприз на этих выходных
841
15:48
Зеленский лишил госнаград бывших чиновников, политиков и артистов: в список вошло 34 человека
316
15:29
Сложные погодные условия охватят всю Украину: прогноз погоды на ближайшие дни
299
15:10
Украина и НАТО проведут экстренное заседание из-за удара баллистической ракеты по Днепру, - СМИ
318
14:51
Какие решения по Украине на исходе каденции может принять Байден: мнение эксперта
379
14:32
Российские войска частично захватили Курахово, - аналитик BILD
329
14:13
Обменные пункты обновили курс валют: сколько стоит доллар
311
13:54
Россия послала Западу "угрожающее сообщение", - The New York Times
447
13:35
Названы самые популярные в Украине подержанные авто в возрасте до 5 лет
449
13:16
Обновленная система установления инвалидности: кто заменит МСЭК
371
12:57
Черная пятница 2024: когда стартуют распродажи в Украине
331
12:38
Снег, ветер и гололед: по всей Украине объявили повышенный уровень опасности
302
12:19
Четырем знакам зодиака стоит приготовиться к испытаниям: на кого скоро свалятся проблемы
12:00
Бронирование работников от мобилизации: когда изменят правила
403
11:41
В Германии стартовала масштабная подготовка к потенциальному конфликту с РФ, - Frankfurter Allgemeine
473
11:22
Производители продуктов подняли цены: что подорожало больше всего
396
11:03
Какому знаку зодиака повезет 22 ноября: прогноз астрологов
771
10:44
Военный эксперт рассказал, куда РФ может еще ударить межконтинентальными ракетами
833
10:25
Ордер МУС на арест Нетаньяху: в Чехии осудили решение
343
10:06
"Шахеды" атаковали жилой микрорайон Сум: есть погибшие и раненые
341
09:47
За минувшие сутки состоялось 190 боевых столкновений, - Генштаб
335
09:28
Гороскоп на 22 ноября: прогноз для всех знаков зодиака
743
09:09
Трамп выбрал нового кандидата на должность генпрокурора США
438
08:57
Украину накрыла непогода: синоптик рассказала, к чему готовиться 22 ноября
364
08:34
Что это за ракета "Орешник", которой Путин ударил по Днепру: эксперты объяснили
585
08:13
Британская разведка оценила потери армии РФ за 1000 дней войны
609
07:58
Новые правила бронирования: какие изменения ждут предприятия от 1 декабря
391
07:36
Гении, господствующие над хаосом: астрологи назвали ТОП-4 знака зодиака
722
07:14
Мужчина разрешил змее съесть себя и записал эксперимент на камеру
729
22:57
Россияне оккупировали Дальнее в Донецкой области — DeepState
500
22:43
В Украине заметно похолодает: прогноз на 22 ноября
441
Больше новостей