Поліція зупинила ваш автомобіль: як правильно себе вести

Инна Волева, Вести-UA.net
7-10-2017, 07:41
Поліція зупинила ваш автомобіль: як правильно себе вести
14.7т

Як правильно спілкуватися зі співробітником поліції, якщо ваш автомобіль зупинили для перевірки, пояснює у ФБ тетяна Погукай, прес-офіцер Головного управління Національної поліції в Луганській області.

Національна поліції регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі (п. 11 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про Національну поліцію»). Окрім цього, вона видає дозволи на рух окремих категорій транспортних засобів; у випадках, визначених законом, видає та погоджує дозвільні документи у сфері безпеки дорожнього руху (водійське посвідчення тощо) (п. 13 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про Національну поліцію»).

1. Вас зупинив поліцейський

Зупинення транспортного засобу здійснюється виключно жезлом, а у виняткових випадках - жестом руки. При цьому поліцейський спочатку вказує на транспортний засіб, який повинен зупинитися, а потім - на місце, де йому слід зупинитися. (п. 27.3. Наказу 111). Законом (п. 1-9 ч. 1 ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію») визначений вичерпний перелік випадків, які надають право працівнику поліції зупинити транспортний засіб, а саме:

1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об'єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським, або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
В кожному разі працівник поліції зобов'язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цих статтях. На вимогу поліцейського зупинку варто здійснювати з дотриманням вимог ПДР (п. 2.4 ПДР).

Не поспішайте «кидатись в обійми поліцейським», вибігаючи з автомобіля, поки не з'ясуєте його намірів. З автомобіля не виходьте, а зачекайте працівника поліції, знаходячись в автомобілі. Фіксатори дверей установіть в нижнє положення, для спілкування приспустіть скло водійських дверей. Поліцейський відповідно до п. 27.4. Наказу 111 має право запросити водія вийти з автомобіля лише:

- з метою усунення технічної несправності транспортного засобу або порушень правил перевезення вантажів;
- коли є достатні підстави вважати, що водій знаходиться в стані сп'яніння;
- коли водій або пасажири підозрюються в скоєнні злочину;
- коли є необхідною участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.

При наявності аудіо, відео фіксуючого пристрою (мобільний телефон з технічними можливостями тощо) - увімкніть його.
Зафіксуйте автомобіль, на якому несе службу поліцейський. У разі знаходження поблизу інших зупинених транспортних засобів, водіїв чи пасажирів - зафіксуйте їх та запишіть номерні знаки цих транспортних засобів з метою встановлення потенційних свідків на випадок суперечливих правовідносин з поліцією.

Якщо поліцейський змусив Вас зупинитися в одному з місць, заборонених для зупинки (п. 15.9. ПДР) - зафіксуйте об'єкти, розташовані біля Вас, таким чином, щоб можна було ідентифікувати місце розташування Вашого автомобіля. Зупиняти транспортні засоби в місцях, заборонених ПДР (крім залізничних переїздів), поліцейський має право лише у виключних випадках (достатні підстави вважати, що водій перебуває у стані сп'яніння, підозрюється у скоєнні злочину, залишив місце ДТП, створює аварійні ситуації іншим учасникам руху) (п. 12.11. Наказу 111).

2. Як вести бесіду із поліцейським на дорозі?

Під час зупинки транспортного засобу поліцейський зобов'язаний без затримки підійти до водія, а не змушувати його витрачати час (п. 27.4. Наказу 111).

Уважно вислухайте і зафіксуйте звернення до Вас працівника поліції, заборона таких дії є протиправною. Під час звернення до водія поліцейський зобов'язаний: привітатися; чітко й зрозуміло назвати свою посаду, звання та прізвище; повідомити про причину зупинки транспортного засобу, суть звернення, суть скоєного правопорушення у випадку його вчинення. На вимогу учасника дорожнього руху поліцейський зобов'язаний пред'явити своє службове посвідчення (ч. 3 ст. 18 ЗУ «Про Національну поліцію»).

Поліцейський має право висловити вимогу про пред'явлення водієм:

а) посвідчення на право керування транспортним засобом;
б) реєстраційного документа на транспортний засіб;
в) поліса (сертифіката) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів для перевірки ( пункти. 14.7., 27.2. Наказу 111; підпункт «а» п. 2.4. ПДР).

Названі документи надавати в руки поліцейського не обов'язково, достатньо показати в розгорнутому вигляді. Вимога працівник поліції передати їм в руки документи протиправна (абзац 2 ч. 2 ст. 16 ЗУ «Про дорожній рух»; підпункт «а» п. 2.4. ПДР). Перед тим, як пред'явити свої документи, бажано висловити вимогу до нього пред'явити його службове посвідчення).

З посвідчення бажано переписати прізвище, ім'я, по батькові, звання, посаду для можливого оскарження дій до прокуратури чи до суду, також уточнити причину зупинки і суть скоєного правопорушення. Не забудьте записати номер нагрудного знака працівника, він також може Вам знадобитися для його ідентифікації (його не можна приховувати або будь-яким чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому та фіксуванню його за допомогою технічних засобів - ч.3 ст. 20 ЗУ «Про Національну поліцію»).

У взаємовідносинах з учасниками дорожнього руху працівнику поліції забороняється: звертатися на «ти»; використовувати погрозливі чи ображаючі жести; допускати при спілкуванні зневажливий тон, грубість, неввічливе викладення зауважень, вирази або репліки, які ображають людську гідність, погрози; пред'являти безпідставні звинувачення (п. 17.2. Наказу 111).

Зверніть увагу, чи відповідають прізвище, звання та посада тим, які назвав поліцейський при зверненні, і чи не закінчився термін дії посвідчення. У разі виявлення невідповідності чи закінчення терміну дії посвідчення, вимоги такого працівника не виконуйте, негайно телефонуйте черговому поліції за телефоном 102, та на телефон довіри (телефони є на сайті МВС). Можливо такий «поліцейський» є просто шахраєм у формі, який таким чином заробляє гроші, що є злочином, передбаченим ст. 390 КК України.

3. Працівники поліції хочуть здійснити огляд Вашого автомобіля

Згідно підпункту «в» пункту 2.4. ПДР на вимогу працівника поліції водій повинен дати можливість оглянути транспортний засіб, але відповідно до законодавства та за наявності на те законних підстав. Крім ПДР, право працівникам правоохоронних органів оглянути в певних випадках Ваш автомобіль надається також низкою норм КУпАП, ЗУ «Про Національну поліцію», ЗУ «Про заходи протидії...» тощо. Проте жодна з цих норм не визначає межі такого огляду (оглянути автомобіль зовні, чи оглянути салон автомобіля, у тому числі важкодоступні місця). Така невизначеність працівниками поліції, як правило, тлумачиться на свою користь. Більш того, новий Закон «Про Національну поліцію» встановлює додаткову форму огляду - «поверхневу перевірку», якій також піддаються транспортні засоби. У такому випадку поліцейський має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону (ч. 5 ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію»). Але Ви все одно повинні самостійно показати поліцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу.

Крім того майте на увазі, що огляд від обшуку відрізняється тим, що при огляді активні дії здійснюються Вами (наприклад, Ви самостійно відкриваєте багажник, двері салону, демонструєте закриті місця салону тощо), виконуючи вимоги поліцейського, а він в свою чергу лише спостерігає за Вашими діями та речами, ні до чого не торкаючись руками. За результатами огляду обов'язково складається протокол, один екземпляр якого Ви маєте отримати. Але, якщо це «поверхнева перевірка», межу між якою відрізнити в цьому випадку складно, протокол не складається, такі дії, на жаль, ніяким чином не фіксуються.

Напомним, Самые плохие друзья по гороскопу: топ-4 Зодиака.

Ранее Вести-ua.net писали, Вас зупинила на дорозі нова поліція? Ваші права.

Также Вести-ua.net сообщали, Украину не оставят один на один с Россией: заявление посла Великобритании.


За какую партию Вы проголосуете, если бы парламентские выборы состоялись в ближайшее воскресенье?
Последние новости
17:52
Названы сроки следующей волны COVID-19
4.6т
17:41
Замороженные овощи и фрукты: чего не знают хозяйки, но в чем твердо убеждены
2.9т
17:30
Крепкий брак и устойчивое материальное положние: гороскоп на 2022 год для женщин
17:19
Врач рассказал, как угомонить давление без лекарств
2.3т
17:08
Комнатные цветы начнут расти в 2 раза быстрее: как приготовить домашнее удобрение
5.2т
16:57
Взрыв в Новой Одессе: под завалами ищут еще двух человек
1.3т
16:46
Аномальные градусы и метели: синоптики спрогнозировали декабрь
3.6т
16:35
Мифы и реальность советского образования: о чем давно пора забыть
1.8т
16:24
Земля замедлилась: очень скоро мы можем потерять одну секунду
2.2т
16:13
Почему заболеть COVID-19 могут даже привитые люди не из группы риска?
2.1т
16:02
Возможное вторжение России: харьковчане ответили, что будут делать
22т
15:53
Кому повезет в 2022 году: астрологи назвали Зодиаков-счастливчиков
4.5т
15:42
Украинке пришлось гасить непрошеный кредит, в Привате назвали это "благодарностью" банка
11.2т
15:31
Украину не оставят один на один с Россией: заявление посла Великобритании
1.2т
15:20
В Кривом Роге трамвай протаранил маршрутку, а та влетела в подростка на "зебре"
1.3т
15:09
Как пересчитают доставку газа: сколько украинцы заплатят с 1 января, формула
2.5т
14:58
Комаровский предупредил фуфломицинах: некоторые врачи издеваются над людьми
2.1т
14:47
Обязательное считывание QR-кода COVID-сертификатов: названа сумма штрафов за нарушение
3.5т
14:36
Банки начнут перепроверять переводы украинцев: что изменили и из-за чего заморозят счета
14:25
Найдено средство, которое эффективно подавляет все штаммы COVID
17.6т
14:14
Как привлечь удачу в нужный момент: 7 способов
2.2т
14:03
Повышения минималки хватит на хлеб и крупы: реально ли прожить на 2393 грн
2.9т
13:52
В Украине подешевел самый популярный овощ: названа цена
2.1т
13:41
Постаревшая Долина не может сложить два и два: обижается, что не пускают в Украину
3.6т
13:30
Гордон встретился с Вангой: что провидица 30 лет назад рассказала о судьбе Украины
25.5т
13:19
Что нельзя показывать в соцсетях, чтобы не стать жертвой воров: советы по безопасности
1.5т
13:07
Ограничить зарплаты, повысить тарифы: на что согласилась Украина ради кредита МВФ
10.6т
12:56
Достали и бывшая, и настоящая: в скандал двух жен вмешался Виктор Павлик
1.3т
12:45
"Здоровье" гривни: каких сюрпризов ждать под ёлочку
1.4т
12:34
Драка с журналистами после пресс-конференции Зеленского: Госохрана объяснила, что произошло
2.4т
12:23
Погода испортит новогодние праздники: синоптики спрогнозировали зиму
3.9т
12:12
Скрытая камера в отеле или съемной квартире: эксперт рассказал, как обнаружить
6.6т
12:01
Платить раз в год и много: в Украине изменили налог на авто
5.4т
11:52
В Новой Одессе взрывом разрушены 2 этажа пятиэтажки
1.2т
11:42
Грубо, зато доходчиво: в Одессе установили неофициальный дорожный знак
4.1т
11:30
К 1 декабря массово пересчитают пенсии: кто получит на 800 грн больше
8.5т
11:19
Самые плохие друзья по гороскопу: топ-4 Зодиака
5.1т
11:08
Зеленский определил профессионалов: назначены двое судей Конституционного суда
1.1т
Больше новостей

Продолжая просматривать Вести-UA.net Вы подтверждаете, что ознакомились с Политикой конфиденциальности и согласны с использованием файлов cookie