Друзям все, ворогам закон: як Порошенко повертає Україну до вибіркового правосуддя

28-07-2017, 08:57 / Автор: Ілько Северин
/
Спроба поставити політичну доцільність вище за закон
2.5т

Президент Петро Порошенко позбавив українського громадянства Міхеіла Саакашвілі.

І це аж ніяк не питання особистого конфлікту двох політиків. Це спроба знову поставити політичну доцільність вище за закон.

Згадаймо, в який спосіб це було зроблено.

Першим повідомленням про позбавлення Саакашвілі громадянства став дописнародного депутата від "Радикальної партії" Ляшка Ігоря Мосійчука. Згодом цю ж інформацію поширив і радник міністра внутрішніх справ, нардеп від НФ Антон Геращенко. Влада вже неодноразово використовувала цих людей для поширення неоднозначної інформації. ДМС  то підтверджувала цей факт, то спростовувала, і лише згодом повідомила про існування указу президента.

Підставою для позбавлення колишнього губернатора Одеської області громадянства  став той факт, що він нібито приховав дані про кримінальне переслідування в Грузії під час заповнення документів на отримання громадянства.

Прес-служба президента визнала цей факт лише наступного дня.

Наразі Саакашвілі перебуває у США. Напередодні він заявляв, що у випадку позбавлення українського громадянства планує залишитися в Україні. Однак далеко не очевидно, що прикордонна служба впустить його в країну при поверненні зі Сполучених Штатів.

Випадок із Саакашвілі – далеко не перший.

З початку 2017 року Порошенко вже встиг позбавити українського громадянства "радикала" Артеменка через його дії в США, де той лобіював так званий "мирний план", що передбачав тривале визнання російської влади в Криму. Тоді підставою стало подвійне громадянство – Артеменко має канадський паспорт.  Тим самим указом Порошенко позбавив громадянства колишнього заступника Саакашвілі Сашу Боровика. А минулого літа Україна з неймовірною швидкістю видала Молдові бізнесмена В'ячеслава Платона, оголосивши недійсним його український паспорт. У Кишиневі стверджують, що для цього вистачило прохання колишнього бізнес-партнера Порошенка Влада Плахотнюка, який нині має неабиякий вплив на владу в Молдові.

Проте на відміну від усіх вищезгаданих екс-українців, Саакашвілі стає людиною без громадянства – апатридом. Ще в грудні 2015 року його позбавили громадянства Грузії через отримання українського паспорта.

Україна взяла на себе зобов'язання не допускати появи людей без громадянства – ми ратифікували відповідну конвенцію. Але в історії з Міхеілом Саакашвілі Порошенко пройшов "між крапельками".

Конвенція містить єдиний виняток, за якого держава може зробити свого громадянина апатридом – якщо з'ясується, що ця особа "набула громадянства внаслідок … подання неправдивих відомостей або приховування будь-якого суттєвого факту". Саме цей пункт спрацював у випадку Саакашвілі.

У соцмережах обурюються нібито порушенням Конституції з боку Порошенка, адже Основний закон каже, що "ніхто не може бути позбавлений громадянства" (стаття 25), але ситуація складніша. Дві інші статті Конституції дають президенту право припиняти громадянство у випадках, визначених законом (статті 4 та 106).

Та це не змінює того факту, що указ Порошенка повертає Україну до традицій Януковича, до часів маніпулювання правом на догоду собі та вибіркового правосуддя.

Рішення було ухвалене невдовзі після візиту Петра Порошенка до Грузії, а процедуру було запущено наступного дня після повернення президента до Києва.

Не варто недооцінювати також вплив грузинських партнерів. "Покарання" Саакашвілі, схоже, стало не лише проявом боротьби Порошенка з політичним опонентом.

Ті, хто спілкувався з офіційним Тбілісі після 2015 року, підтверджують, що будь-яка згадка про "Саакашвілі в Україні" викликає в грузинської влади емоційне обурення. Свого часу запрошення Міхеіла до команди Порошенка стало головним подразником у відносинах України та Грузії. Офіційні контакти наших країн на високому рівні, по суті, припинилися. Україна кілька років не мала посла в Грузії, Порошенко майже не зустрічався з грузинськими колегами, а на Банковій забули про дружню державу, схоже, розраховуючи, що команда Саакашвілі поверне собі владу, і все відновиться.

Триденний візит до Грузії став для Порошенка холодним душем. Навіть публічно, на прес-конференціях, Порошенко довелося двічі виправдовуватися за те, що Саакашвілі вільно живе та працює в Україні, попри неодноразові звернення Грузії про його екстрадицію.

От це також не знімає жодних проблем з указом президента.

Нагадаємо, формальною підставою для позбавлення Саакашвілі громадянства стало приховування кримінального переслідування в Грузії під час отримання ним українського паспорта. Твердження не витримує жодної критики.

Хіба міг президент Порошенко не знати про такий факт у травні 2015 року, коли він називав Саакашвілі "надією реформ" та видавав йому паспорт із тризубом? Не просто не міг – він точно знав про проблеми свого соратника, які обговорювалися за його присутності і в Україні, і в Брюсселі.

Крім того, двічі відмовивши Грузії в екстрадиції Саакашвілі, українська влада, по суті, визнала, що відкриті проти нього справи є політично ангажованими. Так само, як це визнають в США та Євросоюзі – офіційний Тбілісі не домігся арешту екс-президента в жодній з держав, якими той подорожує.

Нинішній крок Петра Порошенка надзвичайно схожий на поширені у Росії методи витискання незгодних. Лише п'ять днів тому стало відомо про анулювання російського громадянства Дем'яна Кудрявцева, родина якого є власником ліберальної газети "Ведомости".

Може, це збіг, але формальна причина для такого кроку в росіян була та сама – начебто неповні дані в документах.  

Подібність цих прикладів показує неприємний факт: у своєму політичному розвитку Україна досі залишається ближчою до Росії, аніж до країн ЄС.

Маємо окремо підкреслити: метою цієї редакційної статті не є захист політика Міхеїла Саакашвілі.  

В редакції "Української правди" різне ставлення до його заяв,  планів та взагалі ефективності. Так само ми не ставимо собі за мету захищати Артеменка, Боровика чи, тим більше, Платона.

Йдеться про майбутнє української демократії.

Проблемою є те, що президент Порошенко як гарант Конституції одноосібно карає тих, кого йому вигідно карати. І одночасно заплющує очі на кричущі порушення – якщо ті не зачіпають його інтересів.

Чим це відрізняється від вибіркового правосуддя часів Януковича? Чому Саакашвілі позбавляють громадянства,  і водночас президент "не помічає" наявності  британського паспорта у голови ДФС Романа Насірова, який досі формально залишається головою фіскальної служби та до того ж перебуває під слідством НАБУ?

Формальна причина – начебто у Міграційної служби немає доказів наявності у нього британського громадянства. Але це – попри кілька офіційних заяв посольства Великої Британії, яке підтвердило даний факт!

Чи президенту не відомо про наявність декількох паспортів у олігарха Ігоря Коломойського, про які він відверто знущаючись, розповідав журналістам, перебуваючи на посаді голови Дніпропетровської ОДА?

Зрештою, хіба Україна позбавила громадянства бодай когось із втікачів з команди Януковича, які отримали паспорти громадян РФ? Хоча на судові процеси це, імовірно, не вплинуло б. Ми маємо право судити громадян інших держав так само, як і українців. Та й не всі втікачі перебувають під слідством...

Варто повторитися. Казус Саакашвілі – це аж ніяк не питання особистого конфлікту двох політиків. Це спроба знову поставити політичну доцільність вище за закон. Спроба наділити себе безмежною владою.

Недарма в соцмережах вже жартують: мовляв, президент вирішив замінити "громадянство", яке існує в демократичних державах, на "підданство", властиве монархіям.

Принцип "друзям – усе, ворогам – закон" дуже дорого коштував Україні за попередніх президентів. Саме тому його повернення виглядає так ганебно.

І саме тому мовчати про це не можна.

Джерело: Ця стаття – editorial, тобто текст, що не має персонального авторства, а відбиває спільну позицію редакцій "Української правди", "Європейської правди", "Економічної правди" та УП-Життя.

Напомним, НБУ изменил условия пользования счетами в банках.

Ранее Вести-ua.net писали, Громадянин світу. Чому Порошенко забрав у Саакашвілі український паспорт.

Также Вести-ua.net сообщали, Stalker 2: опубликован официальный плейлист саундтреков из 120 украинских песен.

Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Последние новости

22:19
Отключение света: в большинстве областей изменились графики
107
22:03
Враг "задвигался" на Запорожском направлении: спикер "Юга" прокомментировал риски
149
21:58
Россия применила межконтинентальную баллистическую ракету: может ли украинская ПВО ее сбить
231
21:33
Германия подготовила план действий на случай войны с РФ: СМИ раскрыли подробности
180
21:14
"В списке приоритетных целей": в Москве пригрозили ударами по Польше
277
20:56
Идеальный момент для удара по нефтяным доходам Кремля, - Bloomberg
249
20:41
Родительские субботы в 2025 году: даты по новоюлианскому календарю
226
20:18
Россия провела пробный запуск ядерной ракеты по Украине, - эксперт
405
20:01
Россия ударила по Украине баллистической ракетой "Орешник", - Путин
431
19:53
До конца года этим шести знакам зодиака сказочно повезет
813
19:34
Рост доходов в 2025 году: как работодатели планируют повышать зарплаты
256
19:15
Захаровой во время брифинг приказали молчать о ракетном ударе по Днепру
496
18:56
Цены на жилье выросли: какие квартиры в Украине дорожают быстрее всего
289
18:37
Астролог уточнила, кому из знаков зодиака эта зима принесет романтические знакомства
700
18:18
Снег, дождь, сильный ветер: синоптик озвучила прогноз погоды на завтра
281
17:59
Рада приняла закон о добровольном возвращении на службу тех, кто впервые самовольно покинул часть
390
17:40
Зачем Путин ударил по Украине межконтинентальной ракетой: мнение аналитика
883
17:21
Удар по карману Путина: нефтяные доходы Кремля могут резко сократиться, - Bloomberg
402
17:02
Атака на Днепр: в ГСЧС показали фото поврежденного здания
546
16:43
Ученые назвали овощи, которые защищают организм от роста раковых клеток
440
16:24
Цены на морковь стали падать: сколько сейчас стоит овощ
317
16:05
Рост на 40% после победы Трампа: биткойн приблизился к отметке в 100 тысяч долларов
288
15:46
Ракеты Запада против России: Storm Shadow повысили ставки в войне, - The Times
373
15:27
Атака на Кривой Рог: что известно о пострадавших и разрушениях
409
15:08
НБУ изменил условия пользования счетами в банках
385
14:49
Россия накопила более 1500 крылатых и баллистических ракет, - СМИ
352
14:30
Ретроградный Меркурий с 26 ноября по 15 декабря: кого ждет сложный период
622
14:11
Россияне сбросили авиабомбы на жилые дома в Константиновке: много раненых
380
13:52
Возможный ядерный удар РФ: у границы с Украиной Венгрия готовит системы ПВО
484
13:33
В ряде областей энергетики изменили графики отключений света
395
13:14
Подготовка операторов дронов: Минобороны сертифицировало более трех десятков школ
286
12:55
Звёзды готовят шести знакам зодиака удивительные подарки: у кого изменится жизнь до конца года
1.4т
12:36
В Минобороны Канады подтвердили передачу Украине ПВО NASAMS
397
12:17
Сколько стоят доллар и евро: какой сегодня курс в обменниках
377
11:58
РФ утром запустила по Украине межконтинентальную баллистическую ракету
711
11:39
В следующем году боевые действия в Украине могут закончиться, - The Economist
474
11:20
Украина как можно быстрее должна найти замену Patriot, – военный обозреватель
542
11:01
Астрологи рассказали, какому знаку зодиака повезет 21 ноября
709
Больше новостей