Кругова порука та три моделі поведінки: як фракції голосували за зняття недоторканності

14-07-2017, 10:58 / Автор: Ілько Северин
/
Друзям – імунітет, опонентам – справу?
2.7т

Найпринциповіше голосувала "Самопоміч" – фактично за притягнення до відповідальності всіх нардепів.

Опозиційний блок бойкотував голосування. Фракція "Відродження" майже всім складом не прийшла у Верховну Раду.

"Радикали" захищали лише Євгена Дейдея і Андрія Лозового.

"Батьківщина" одноголосно висловилася за притягнення Борислава Розенблата, Максима Полякова і Михайла Добкіна.

Блок Петра Порошенка і "Народний фронт" не показали одностайності щодо всіх нардепів.

11 липня в сесійній залі парламенту було гаряче. З погляду багатьох учасників і спостерігачів, Верховна Рада проходила свій чи не найважливіший тест.

Але для одних це був тест на здатність депутатів відмовитися від привілеїв та відповідати за власні правопорушення, як усі громадяни. А для інших – на їхню готовність "прогнутися" під президента, правоохоронні органи та антикорупційні структури.

Фракції у Верховній Раді під час голосування за надання згоди на притягнення деяких депутатів до кримінальної відповідальності поводилися по-різному. І бажання або небажання голосувати "за" – не є єдиною відмінністю.

Поведінка депутатів під час голосування не була схожою також і в тому, що деякі з них послідовно голосували за зняття недоторканності, тоді як інші воліли захистити колег від "зазіхань" Генеральної прокуратури.

Пофракційний відсоток депутатів, які проголосували "за" надання згоди до притягнення до кримінальної відповідальності, а також відсоток депутатів, які не голосували "за" (голосували "проти", утрималися або не брали участі в голосуванні), але при цьому перебували в сесійній залі. Фракція "Відродження" не представлена, оскільки була відсутня майже в повному складі

За цим критерієм Громадський рух ЧЕСНО виділив три типи фракцій:

І. "Принципові" фракції

До них належать "Самопоміч", яка в усіх випадках давала дозвіл на притягнення до відповідальності одноголосно або майже одноголосно. Лише в одному випадку депутат Іван Мірошніченко не став брати участі в голосуванні щодо Олеся Довгого.

А також "Опозиційний блок", депутати якого, перебуваючи в сесійній залі, переважно не брали участі в голосуванні. У такий спосіб вони блокували кримінальну відповідальність колег-нардепів.

ІІ. "Непослідовні" фракції

Ідеться, звісно ж, про "Радикальну партію", яка в чотирьох випадках майже одностайно проголосувала "за", а коли йшлося про її власного депутата – проголосувала "проти".

А також про "Волю народу", що, як правило, утримувалася від голосування, але дещо нерішуче зробила виняток для Борислава Розенблата і Максима Полякова. Два депутати цієї фракції також дали дозвіл і на відкриття кримінального провадження щодо Михайла Добкіна.

ІІІ. "Нерішучі" фракції

Більшість депутатів найбільших фракцій – "Блоку Петра Порошенка" та "Народного фронту", а також "Батьківщини" – все ж вирішили не прикривати опальних депутатів. Утім, вони не були ані одностайними, ані цілковито послідовними в такому рішенні. Лише опозиціонера Михайла Добкіна, голосування щодо якого відбувалося вже 13 липня, не було шкода майже нікому з коаліційних фракцій.

Схожою була й поведінка позафракційних депутатів.

Зауважимо, що депутати "Відродження" майже повним складом прогуляли голосування – тому ця фракція й не відображена у нашій візуалізації. Лише під час голосування за дозвіл на кримінальне переслідування Борислава Розенблата 12 з 26 депутатів фракції натиснули кнопку "за".

Друзям – імунітет, опонентам – справу?

Про кругову поруку "касти" депутатів загальновідомо достатньо давно: вони вигороджують одне одного, аби не стати наступними жертвами переслідування. Адже, вважається, що кожному з них є що переховувати від правоохоронних органів.

Якщо це справді так, депутати б прагнули захистити насамперед тих колег, з якими їх об'єднують бізнес-інтереси та спільна політична історія. Іншими словами – членів власної фракції.

Чи підтверджують цю нехитру мудрість результати голосування 11 липня?Відповідь на це питання позитивна. "Радикальна партія" та "Воля народу" не здали "своїх".

"Народний фронт", хоч і проголосував більшістю за зняття недоторканності з двох власних депутатів – Євгена Дейдея та Максима Полякова, – зробив це не так одностайно, як у випадку "чужаків" Олеся Довгого та Борислава Розенблата. Утім, можливо, на таку відмінність у голосуванні вплинуло прохання самих звинувачуваних парламентарів дати дозвіл на відкриття кримінального провадження.

І лише Розенблат, позафракційний на момент голосування, був напередодні виключений зі складу фракції "Блоку Петра Порошенка". Тож згоду на відкриття кримінального провадження дала переважна більшість однопартійців.

Імовірно, ідеться в цьому випадку не стільки про принциповість депутатів, скільки про важливість для пропрезидентської фракції успіху ініціативи Генерального прокурора Юрія Луценка, що є ставлеником президента, – ініціативи, яка може вести до посилення позицій останнього в парламенті.

Тим часом біля Верховної Ради триває численна акція за суттєве обмеження депутатської недоторканності.

В Україні діє фактично повна депутатська недоторканність – народного депутата без згоди Верховної Ради не може бути затримано, заарештовано чи притягнуто до кримінальної відповідальності за будь-які злочини. Процедура надання згоди складна та тривала у часі, що дає змогу уникнути покарання.

Активісти ж вимагають залишити лише депутатський індемнітет – неможливість притягнення до відповідальності за політичну діяльність, голосування, виступи в Парламенті, які не є образами чи наклепом тощо

За словами народного депутата Юрія Левченка, станом на 12:00 четверга було зібрано необхідні 150 підписів для реєстрації проекту закону про внесення змін до Конституції в частині депутатської недоторканності.

Джерело: Олексій Вєдров, Оксана Ставнійчук, Микола Виговський, УП

Напомним, В Одессе ножом ранили военного ТЦК.

Ранее Вести-ua.net писали, Від ГКЧП до АТО: етапи російської агресії.

Также Вести-ua.net сообщали, В Словакии начали расследование о передаче секретных данных Украине по С-300.

Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Последние новости

15:09
Оборудование для ремонта энергообъектов критически не хватает, - эксперт
41
14:50
Россия близка к подключению ЗАЭС к своей энергосети, - ISW
136
14:31
В Москве стреляли в генерал-лейтенанта Минобороны РФ
175
14:12
Путин пытается холодом и темнотой сломить украинцев, но достигает обратного эффекта, - FT
244
13:53
Курс валют на 6 февраля: сколько стоят евро и доллар
199
13:34
Переговоры в Абу-Даби завершились без ощутимого прорыва, - NYT
240
13:15
Проблема СОЧ в ВСУ: издание Suddeutsche Zeitung рассказало о недостатках системы мобилизации в Украине
345
12:56
Гороскоп на 6 февраля по картам таро: прогноз для каждого
304
12:37
УЗ меняет правила возврата билетов, теперь можно потерять до 70% стоимости
229
12:18
Путина предупредили о надвигающемся масштабном экономическом кризисе, - The Washington Post
332
11:59
Рада готовит реформу рынка аренды жилья
298
11:40
В Одессе ножом ранили военного ТЦК
380
11:21
Биткоин в очередной раз обновил свой минимум: почему криптовалюта стремительно дешевеет
280
11:02
Какому знаку зодиака повезет 6 февраля: прогноз астрологов
364
10:43
Посольство США призвало американцев немедленно покинуть Иран
307
10:24
В Украину пришло потепление: сильные морозы пока отступили
300
10:05
Переговоры в Абу-Даби: о чем договорились стороны
490
09:46
Трамп заявил, что сумел предотвратить ядерную войну между РФ и Украиной
463
09:27
Гороскоп на 6 февраля: прогноз для всех знаков зодиака
571
09:08
В Одессе взорвался автомобиль, водитель погиб на месте
379
08:57
Как изменятся зарплаты военных после прекращения огня: Зеленский ответил
573
08:34
Тысяча "Шахедов" одновременно: военный раскрыл новые планы России и локации пусковых установок
479
08:13
В России стремительно исчезает молодежь: разведка дала шокирующий прогноз до 2040 года
651
07:58
В Словакии начали расследование о передаче секретных данных Украине по С-300
506
07:36
Украина получила "новый сигнал" об условиях окончания войны: Зеленский раскрыл детали
2.3т
07:14
Правительство увеличивает минимальные пенсии для некоторых украинцев: о ком идет речь и какие суммы
1.2т
22:43
Будут снег и дожди по всей Украине: прогноз на 6 февраля
475
22:19
В США сделали заявление о поставках оружия Украине
1.4т
22:03
Ядерный дедлайн сорван: США и Россия провели переговоры по СНВ-III, – Axios
571
21:58
Экономика России может достичь "точки невозврата" уже в 2026 году, - The Guardian
549
21:33
Почему нельзя сушить мокрую обувь на обогревателе
449
21:14
Военный эксперт указал на ключевые причины замедления армии РФ в январе
484
20:56
Буданов сделал заявление о переговорах с Россией в Абу-Даби
20:41
"Если даже кто-то признает наши территории российскими..." - Зеленский о новом требовании Кремля
1.9т
20:18
В Купянске остается последний "карман" с россиянами, - ВСУ
1.2т
20:01
Кабмин разрешил 100% бронирование еще одной категории предприятий
580
19:48
Гороскоп на 6 февраля: прогноз для каждого знака зодиака
1.1т
19:27
С начала года биткоин подешевел на 20%: какой прогноз о будущем курсе криптовалюты
509
Больше новостей