Вояж до Києва: що привезли європейські лідери в українську столицю

Чи сталася "зрада"
17-06-2022, 09:32 / Автор: Ілько Северин
/ Источник: Апостроф /
1.8т

У четвер, 16 червня, відбувся довгоочікуваний візит президента Франції Еммануеля Макрона, канцлера Німеччини Олафа Шольца, прем'єр-міністра Італії Маріо Драгі та президента Румунії Клауса Йоханніса в Україну. У Києві вони зустрілися із президентом України Володимиром Зеленським. Перед поїздкою європейських "важковагиків" існували побоювання, що вони схилятимуть Зеленського до перемир'я з Росією на невигідних Україні умовах. "Апостроф" розбирався, чи сталася "зрада" та які реальні результати приїзду лідерів європейських держав до столиці України.

Зради не сталося?

Кілька днів тому британське видання The Guardian повідомляло, що офіційні представники Єлисейського палацу передали журналістам кілька тез, які пояснюють мету поїздки трьох (без президента Румунії) політиків. Виходячи з цієї інформації, Макрон, Шольц та Драгі планували обговорити із Зеленським прагнення України отримати статус кандидата в члени ЄС та надати сильний знак підтримки напередодні саміту ЄС 23-24 червня, де вирішуватиметься доля набуття Україною кандидатського статусу.

Примітно, що раніше і Шольц, і Макрон, і своїми висловлюваннями та діями щодо російсько-української війни ставали об'єктом критики. Наприклад, німецького канцлера Олафа Шольца критикують за те, що його слова та обіцянки про постачання важкої зброї в Україну розходяться з їхніми реальними обсягами.

Французький президент Еммануель Макрон відзначився слоганом "не принижувати Росію" та регулярно нагадує, що владі України доведеться вести переговори з РФ. Підтримуючи Україну, він при цьому дзвонить Путіну за першої зручної нагоди.

За італійським прем'єром Маріо Драгі менший за негатив, але в травні Італія запропонувала власний план припинення війни в Україні, який був переданий генсеку ООН Антоніу Гутеррішу та країнам G7, викликавши вкрай негативну реакцію Києва. Що ж до лідера Румунії, то його дії навпаки позитивно оцінюються українськими експертами: Будапешт поруч із Варшавою є ключовим союзником Києва у війні з Росією.

Під час візиту лідери європейських держав побували в Ірпені, що вже стало традицією для подібних візитів. Ціль проста: позбавити іноземних колег морального права займатися недоречними проханнями "зберегти обличчя" Путіну. Очевидно, частково саме цим можна пояснити досить конкретні обіцянки Франції щодо постачання зброї, а також відсутність прямих натяків на те, що Києву пропонують новий "Мінськ".

На думку політичного експерта Євгена Магди, в останній тиждень українське суспільство стало жертвою російської інформаційної спецоперації (ІПСО), під час якої просувалась теза, що лідери європейських країн нібито їдуть до Києва для озвучування ультиматуму Україні – сісти за стіл переговорів із Путіним.

"Я роблю такий висновок щодо ІПСО з кількох причин. По-перше, ця тема крутилася кілька днів, і робилося це досить активно, а по-друге, російські фейкодели – люди не безталанні, і в окремих моментах можуть запускати меседжі, схожі на дійсність, тобто вони робили проекцію попередньої поведінки на нинішню ситуацію. Зокрема йдеться про проекцію поведінки канцлера Шольца на поточну ситуацію", - вважає експерт.

За його словами, є момент, який допомагає зрозуміти ситуацію із візитом. Йдеться про вищезгадану поїздку в Ірпінь, яка дозволила європейським політикам подивитися на наслідки російських військових злочинів, а українцям ще раз нагадала, що Ірпінь, Буча, Бородянка, Маріуполь та багато інших знищених Росією міст - не повинні повторитися. Тому треба боротися до кінця, і спиратися насамперед на себе.

"У сьогоднішній ситуації мені важко уявити, як Макрон за кілька днів до другого туру виборів до Національних зборів зробив би реверанси на користь Путіна, адже тоді і ліві, і Ле Пен його просто змішали б з французьким вином і проковтнули б без закуски", - вважає Євген Магда.

Навіщо завітав "квартет"

На цілі візиту європолітиків та пов'язані з ним очікування звертає увагу експерт-міжнародник Олексій Кафтан. За його словами, основних цілей візиту, ймовірно, було більше двох, але до публіки вийшли з озвученням саме двох - висловити підтримку Україні у справі отримання статусу кандидата в члени ЄС та обговорити питання із кризою щодо експорту зерна.

"Я вважаю, що третьою метою візиту було спробувати вмовити Зеленського на якесь мирне врегулювання, як вони це називають. Але я цілком припускаю, що візит до Ірпіня поховав усі ці спроби, ну чи принаймні сподіваюся на це. Єдино обіцяний результат прямо - заява Макрона про те, що Франція поставить Україні 6 додаткових артилерійських установок Caesar калібру 155 мм, але я не впевнений, що цей результат твердий. Важко сказати, чи було рішення щодо Caesar домашньою заготовкою, чи президент Макрон заявив про це під враженням від побаченого в Ірпені. Так чи інакше треба дочекатися результату", - зазначає експерт.

Дійсно, шість самохідних гармат розробки GIAT Industries - здаються зовсім невеликим числом. Але треба врахувати, що з часу початку їхнього виробництва, тобто з 2007 року, до армії Франції було поставлено лише 72 одиниці. Тобто Франція нам уже передала 12 таких машин, тепер буде ще 6, лише 18, а це вже 25% від їхньої загальної кількості!

Водночас, Олексій Кафтан досить скептично ставиться до заяв гостей з Європи, оскільки те, що українці чули від Олафа Шольца протягом останнього часу, звучало дуже оптимістично, але потім ми дізнавалися про існування якихось "але". Так вийшло цього разу: ні німецький, ні італійський глави держав не дали жодних конкретних обіцянок, на відміну від Макрона. Мало того - під кінець дня українців окатили "холодним душем".

Так, Еммануель Макрон повідомив, що союзники з НАТО мають домовленість не передавати Україні штурмові літаки і танки, щоб "не вступати у війну з Росією".

"Це офіційна позиція партнерів по НАТО, що ми допомагаємо Україні оборонною зброєю, але не вступаємо у війну з Росією. І тому певних видів озброєння, наприклад, штурмові літаки або танки домовлено не постачати. І президент Зеленський в курсі цього", – сказав французький президент.

Відкрите підтвердження чуток про "танкове ембарго" для України, що курсували раніше, і відмова постачати нам вкрай потрібні ЗСУ бойові літаки – свідчення невтішних тенденцій у владній еліті основних країн Європи, громадяни яких підтримують Україну набагато більше, ніж обрана ними влада.

Ще більше така новина пригнічує на тлі чуток, які долинають із США. Йдеться про те, що за інформацією NBC News, після заяв міністра оборони Остіна та держсекретаря США Блінкена президент США Джо Байден фактично дав їм по руках, висловивши стурбованість тим, що такі коментарі можуть породити нереалістичні очікування та збільшити ризик прямого конфлікту Вашингтона з Москвою.

Утім, повертаючись до знакового візиту європейців до Києва, варто звернути увагу на плюс: лідери ключових країн ЄС заявили, що вони підтримують надання Україні статусу кандидата на членство у Євросоюзі. Але все ж таки основним мотивом приїзду "топів" було зовсім не це.

"Якщо виділити головну реальну причину такого візиту, слід пам'ятати, що у всіх трьох політиків, крім Йоханніса, одна проблема - невтішні результати виборів, або ризиковані очікувані результати виборів. І їх усіх тією чи іншою мірою рятує активна зовнішня політика. Власне, вони цим і займаються", – резюмує Олексій Кафтан.

Напомним, Удар по карману Путина: нефтяные доходы Кремля могут резко сократиться, - Bloomberg.

Ранее Вести-ua.net писали, Від ГКЧП до АТО: етапи російської агресії.

Также Вести-ua.net сообщали, Названы самые популярные в Украине подержанные авто в возрасте до 5 лет.

Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Последние новости

16:45
Врачи назвали три самых полезных продукта для мозга: какую пищу нужно есть
97
16:26
Избавиться от всего старого и ненужного: какие вещи нужно успеть выбросить из дома до нового 2025 года
161
16:07
Пять знаков зодиака ждет приятный сюрприз на этих выходных
380
15:48
Зеленский лишил госнаград бывших чиновников, политиков и артистов: в список вошло 34 человека
222
15:29
Сложные погодные условия охватят всю Украину: прогноз погоды на ближайшие дни
233
15:10
Украина и НАТО проведут экстренное заседание из-за удара баллистической ракеты по Днепру, - СМИ
250
14:51
Какие решения по Украине на исходе каденции может принять Байден: мнение эксперта
315
14:32
Российские войска частично захватили Курахово, - аналитик BILD
270
14:13
Обменные пункты обновили курс валют: сколько стоит доллар
273
13:54
Россия послала Западу "угрожающее сообщение", - The New York Times
379
13:35
Названы самые популярные в Украине подержанные авто в возрасте до 5 лет
394
13:16
Обновленная система установления инвалидности: кто заменит МСЭК
340
12:57
Черная пятница 2024: когда стартуют распродажи в Украине
280
12:38
Снег, ветер и гололед: по всей Украине объявили повышенный уровень опасности
270
12:19
Четырем знакам зодиака стоит приготовиться к испытаниям: на кого скоро свалятся проблемы
896
12:00
Бронирование работников от мобилизации: когда изменят правила
359
11:41
В Германии стартовала масштабная подготовка к потенциальному конфликту с РФ, - Frankfurter Allgemeine
429
11:22
Производители продуктов подняли цены: что подорожало больше всего
352
11:03
Какому знаку зодиака повезет 22 ноября: прогноз астрологов
721
10:44
Военный эксперт рассказал, куда РФ может еще ударить межконтинентальными ракетами
786
10:25
Ордер МУС на арест Нетаньяху: в Чехии осудили решение
328
10:06
"Шахеды" атаковали жилой микрорайон Сум: есть погибшие и раненые
336
09:47
За минувшие сутки состоялось 190 боевых столкновений, - Генштаб
324
09:28
Гороскоп на 22 ноября: прогноз для всех знаков зодиака
720
09:09
Трамп выбрал нового кандидата на должность генпрокурора США
423
08:57
Украину накрыла непогода: синоптик рассказала, к чему готовиться 22 ноября
354
08:34
Что это за ракета "Орешник", которой Путин ударил по Днепру: эксперты объяснили
567
08:13
Британская разведка оценила потери армии РФ за 1000 дней войны
584
07:58
Новые правила бронирования: какие изменения ждут предприятия от 1 декабря
380
07:36
Гении, господствующие над хаосом: астрологи назвали ТОП-4 знака зодиака
665
07:14
Мужчина разрешил змее съесть себя и записал эксперимент на камеру
685
22:57
Россияне оккупировали Дальнее в Донецкой области — DeepState
490
22:43
В Украине заметно похолодает: прогноз на 22 ноября
431
22:19
Отключение света: в большинстве областей изменились графики
556
22:03
Враг "задвигался" на Запорожском направлении: спикер "Юга" прокомментировал риски
491
21:58
Россия применила межконтинентальную баллистическую ракету: может ли украинская ПВО ее сбить
683
21:33
Германия подготовила план действий на случай войны с РФ: СМИ раскрыли подробности
519
21:14
"В списке приоритетных целей": в Москве пригрозили ударами по Польше
592
Больше новостей