Банки будуть перевіряти клієнтів по-новому: що треба про це знати

18-09-2017, 20:36 / Автор: Інна Волєва
/
3.5т
Банки зобов'язали здійснювати фінансовий моніторинг за європейськими стандартами. Тепер їх клієнтам треба буде доводити легальність доходів, що в українських реаліях зробити непросто, пише ЕП.

З вересня почала діяти постанова НБУ №42, що передбачає зміни до положення про здійснення банками фінансового моніторингу.

Здавалося б чергова технічна постанова, але вона докорінно змінює підходи банків до перевірки та вивчення клієнтів.

Отже, як це позначиться на роботі банків, і що чекає на їх клієнтів?

Що змінюється

Відтепер банки зобов'язані, окрім первинної процедури ідентифікації, перевірки паспорту та ідентифікаційного коду, до яких ми всі вже звикли, вимагати також документальне підтвердження джерел походження коштів клієнтів.

Наприклад, це можуть бути документи про отримання спадщини, продаж майна, довідка про доходи чи заробітну плату та будь-що інше, що підтверджує легальність ваших грошей.

Цього вимагає більш ризико-орієнотований підхід, який передбачає відповідну перевірку не лише на етапі встановлення ділових відносин, а й протягом всього періоду обслуговування клієнта в банку.

Це все необхідно, щоб не допустити операції, які не відповідають виду діяльності клієнта або ж вони не відповідають його розміру легальних доходів.

Уявіть класичну ситуацію, коли до банку звертається особа, яка хоче купити дороге авто чи квартиру вартістю у кілька сотень тисяч гривень, якщо не мільйонів. Або просто переказати, скажімо, 200 тис. грн. У той же час, єдине джерело її доходів – це офіційна зарплата розміром 8 тис. грн.

За новими правилами, якщо такий клієнт не зможе надати додаткові документи, що підтверджують походження його статків, банк не має права допустити відповідну операцію. Адже не зрозуміле походження цих коштів.

В іншому разі, це означатиме, що банк погоджується з тим, що такий клієнт не їв, не пив, не сплачував комунальні послуги, одним словом, нормально не жив останні два роки. А як ви знаєте, в Україні заборонено готівковий продаж будь-чого, що коштує більше 50 тис. грн.

То ж, якщо раніше клієнт обирав банк, вивчаючи його продукти, фінансові показники та ділову репутацію власників, то тепер і банк буде цікавитися легальністю статків клієнта. І вирішувати, може він його обслуговувати чи ні.

Чи потрібні такі новації

Нові правила інколи викликають роздратування у клієнтів та спричиняють дискомфорт працівникам банків. Останнім неприємно випитувати в кожного, за рахунок чого він живе і чи може довести, що запланована ним транзакція відповідає рівню його прибутків.

Щоб максимально пом'якшити ситуацію і не допустити конфліктів з клієнтами, банки уже проводять для своїх менеджерів відповідні тренінги, де навчають, як пояснювати людям, чому вони задають їм такі незручні запитання.

Важливо також, щоб банки в боротьбі за клієнта не вдавалися до нечесної конкуренції, дозволяючи собі перевіряти їх менш прискіпливо. Нові правила однаково діють для всіх.

Загалом, це нормальна світова практика. Якщо ми хочемо, щоб Україну вважали цивілізованою та серйозно сприймали на міжнародному рівні, необхідно синхронізувати українське правове поле з європейськими та світовими стандартами.

Звичайно, що до цього потрібно адаптуватися. І, можливо, знадобиться більше часу, ніж планувалося, аби банки та їх клієнти почали нормально сприймати нові жорсткі вимоги НБУ, проте це неминуче.

Інакше нам не побороти такі ганебні явища як відмивання грошей, корупцію, фінансування тероризму та інші ризиковані фінансові операції.

Усі вже звикли до прискіпливої перевірки фінансового стану при отриманні кредиту. Або, коли це стосується безпеки громадян, наприклад, у аеропортах. І запит джерел походження коштів не виключення, а правило, яке прийняте в усіх цивілізованих країнах світу.

Напомним, Удар по Беленьковской исправительной колонии: количество погибших и раненых возросло.

Ранее Вести-ua.net писали, Закон про безправну працю.

Также Вести-ua.net сообщали, На росТВ предложили "испытать" ядерное оружие над Украиной: названо "идеальное место".

Почему вы можете доверять vesti-ua.net →

Читайте vesti-ua.net в Google News

Последние новости

14:11
Ученые выяснили, в каком возрасте у людей происходит ускорение старения организма
106
13:52
Полный запрет на электронные сигареты: в Раде зарегистрировали жесткий законопроект
199
13:33
Часть украинских беженцев в Германии хотят оставить без выплат
299
13:14
Торговая сделка с США обвалила курс евро
258
12:55
Ближайшие дни станут особенно напряженными для представителей этих знаков зодиака
403
12:36
Курс доллара: сколько стоит валюта в обменниках
257
12:17
Трамп пригрозил ввести 25% пошлины для Индии
234
11:58
У побережья российской Камчатки произошло мощное землетрясение магнитудой 8,8
301
11:39
Стрельба после конфликта из-за парковки: детали инцидента в Киеве
332
11:20
Какому знаку зодиака повезет 30 июля: прогноз астрологов
416
11:01
Трамп позволит украинским беженцам оставаться в США до конца войны
287
10:42
На росТВ предложили "испытать" ядерное оружие над Украиной: названо "идеальное место"
3.1т
10:23
Жара ослабевает: синоптик озвучила прогноз погоды на сегодня
294
10:04
Штрафы для ФЛП и билеты через "Дию": какие изменения ждут украинцев с 1 августа
418
09:45
Рассматривается возможность существенного повышения зарплат военнослужащих, - нардеп
676
09:26
Гороскоп на 30 июля: прогноз для всех знаков зодиака
583
09:07
Трамп заявил о визите главы КНР в США
425
08:57
Почему в доме заводятся пауки и есть ли от них польза: ученая дала неожиданный ответ
477
08:34
Спецназовцы ГУР провели успешную операцию на Тендровской косе: детали
495
08:13
Россия превращает Сумы в полигон для испытания дронов "Италмас", - "Флеш"
497
07:58
Зеленский объявил о расширении программы "Контракт 18-24"
492
07:36
Любимцы Фортуны: кому из знаков в августе повезет с деньгами
902
07:14
Херсонщину превращают в «мертвую зону» — представитель Сил обороны
632
22:57
Пророчество Ванги о пришельцах 2025-го может сбыться: к Солнцу летит загадочный объект
3.1т
22:43
Похолодание охватит новые области Украины: прогноз на 30 июля
618
22:19
ГУР предупредило об информационной операции Кремля
484
22:03
Дороги та мости ЄС не готові до війни з Росією, - єврокомісар
588
21:58
В Польше задержали 32 агента российских спецслужб
650
21:33
Россияне заявили об испытаниях морского дрона: что говорят в ВМС
556
21:14
Посол объяснил, почему поляки так и не смогли полюбить украинских беженцев
4.4т
20:56
Международное водительское удостоверение: как оформить документ без экзаменов и за считанные дни
654
20:41
В Кривом Роге мужчина подорвал себя и жену гранатой: подробности трагедии
778
20:18
Трамп назвал условие визита в Китай
738
20:01
Польше не хватает украинского зерна
723
19:54
Гороскоп на 30 июля: прогноз для каждого знака зодиака
1.4т
19:35
Украинцы все чаще отдают предпочтение электрическим автомобилям
456
19:16
В Кремле прокомментировали заявление Трампа о сокращении 50-дневного дедлайна
728
18:57
Ядерная программа КНДР: Северная Корея заявила, что США должны признать изменившуюся реальность
1.1т
Больше новостей